| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, destul de mare pentru mine la momentul actual.
Sunt în clasa a XII, în clasa e doar o singura fata pe care o pot numi prietena(amica). 3 ani jumate nu am avut stres, eram ca si cum as fi cu un prieten(amic), dar ultimul semestru, nu stiu ce s-a întâmplat, cred ca am început sa simt ceva pentru ea, nici eu nu sunt sigur pe mine, dar problema e ca ma gândesc cam mult la asta, anul asta am BAC-ul, nu am chef de "drame" de genul. Ea e împreuna cu cineva pe care îl cunosc de mult timp, dinainte sa fie ei împreuna. E cu el de 4 ani, sau ceva de genul. De ceva timp, am început sa petrec mai mult timp cu ei, o cafea, etc, si când îi vad, îmi vine sa ma strâng de gât. Tot timpul face misto de ea, ea se supara, de exemplu azi a facut-o sa plânga de 3-4 ori, asta doar cât timp am fost eu cu ei. Dupa 10 min, ea se prefacea ca nu s-a întâmplat nimic, dupa iar zicea ceva, si se repeta povestea. Eu când o vedeam plângând, îmi venea si mie, dabea m-am putut abtine. Ea e mai linistita, din pct-ul meu de vedere, dar e zapacita, nu tace deloc frate, râde tot timpul, când stai cu ea e imposibil sa fii suparat. El o cam întretine material, cam tot ce vrea, de asta cred eu ca ea tot accepta în halul ala ce îi face. Vede ca îi vine sa plânga, dar tot continua, nu înteleg.
Cum am spus, vreau sa revina totul cum era acum un an, nu vreau sa îmi mai pese. Nici nu pot sa îi zic ceva, ea nu cred ca se uita la mine în felul asta.
Deci, ce sa fac, cum sa fac?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Ai nevoie de vointa, hotarare si rabdare.Si am sa-ti explic exact de ce cred asta.Ai nevoie de vointa pentru a-ti stabili prioritatile, si, dupa cum te percepem noi drept un baiat judecat si responsabil, prioritatea nr.1 este acum bacalaureatul, care nu-i deloc un examen usor, si pentru pregatirea caruia ai absoluta nevoie de liniste sufleteasca.Deci,impune-ti o usoara distantare:nu mai iesi cu ei doi impreuna,gasesti motive.
De hotarare este nevoie pentru a respecta strict acest plan.
Iar despre rabdare iti vorbesc pentru ca situatia aceasta nu va mai dura mult timp; daca fata este inteligenta si demna,chiar avand o situatie materiala precara,sa spunem,nu va mai suporta multa vreme umilintele la care este supusa; Aceasta relatie nu va dura dincolo de perioada liceala; iar daca tie chiar incepe sa-ti fie draga fata,e chiar foarte bine sa nu mai iesi impreuna cu ei; un martor al umilintelor noastre devine inevitabil,incomod:fata-si va aminti mereu ca "tu stii".
Asa incat, ti-as spune sa nu te distantezi de ea; ramaneti impreuna la scoala, la meditatii, schimbati impresiii si idei ca si pana acum, dar evita totdeauna sa-i mai insotesti.Concentrati-va pe invatatura, pregatiti-va serios materiile si lasati lucrurile "asa cum vin".Sa stii ca viata rezolva multe din problemele noastre.Ai incredere:in tine insuti, in caracterul frumos al fetei, in viitorul insusi.Numai bine va doresc si succes la examenul ce bate la usa!

1 răspuns:
evenso
| evenso a răspuns:

Treptat sa incerci sa te indepartezi de ea si mai ales nu fii prezent cand ei doi sunt impreuna.