| ralucaralu a întrebat:

Am o problema. Fac parte dintr-o clasa de mate-info la cel mai bun liceu din oras. Suntem multe clase de a9a(acum trecem in a10a) si 2 dintre ele sunt de mate-info(noi si inca o clasa). Noi suntem o clasa pusa chiar la intrare si stam numai in clasa.Majoritatea sunt baieti(ca si in cealalta clasa) dar ai nostri se poarta groaznic. Sunt ca niste copii mici, nu vor sa socializeze, se cred cei mai destepti si fetele sunt foarte retrase, nu iesim niciodata pe hol ca celelalte clase doar stam in clasa ca "aici e bine". Clasa mea are o reputatie groaznica intre profesori(rai, neascultatori.), dar mai rau printre celelalte clase.Toata lumea vorbeste de clasa noastra ca o clasa de tarani si needucati. Intr-adevar sunt multi de la tara. Celelalte clase de varsta noastra ies impreuna, sunt prieteni, dar noi nimic. Noi nu iesim nici macar intre noi(ies cativa, grupul lor pe restul nu ii baga in seama). As vrea sa ma mut in cealalta clasa, dar am incercat la inceputul anului si nu am putut.Imi place profilul si nu as renunta la el.Totusi daca as incerca din nou si m-as muta la mate-info dincolo imi e frica pentru ca nu cunosc pe nimeni, ei s-au imprietenit, eu imi fac mai greu prieteni si imi e frica sa nu fiu respinsa. M-am saturat de toata situatia asta, cand am trecut anul trecut la liceu nu ma gandeam ca va fi asa. Ce sa fac? Recunosc ca si mie imi e cam greu sa imi fac prieteni, iar colegele nu vor sa iasa afara din clasa ca toata lumea. Voi ce ati face?

1 răspuns:
| PrecioussGirl a răspuns:

Eu m-as muta la cealalta clasa de mate info. din toata clasa aia or fi macar 1 2 persoane cu care sa te imprietenesti. oricum cand or sa vada ca esti de gasca, iesi afara cu ei etc nu cred ca or sa te respinga. da poate la inceput sa iti fie greu dar dupa 1 2 saptamani o sa fie ok. :* incearca sa vorbesti cu ei, sa stai cu ei, nu retrasa in banca ta. daca sunt fete care poate nu ies iale si pe ele etc. :*