| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.La liceu, sunt printre primii din clasa.Majoritatea nu isi fac temele acasa, iar eu sunt principala sursa de copiere.Seara,pe mess, tot timpul ma intreaba ce avem de facut, daca e greu sau nu...ca nu a avut timp sa isi faca tema. Dar eu cum le fac pe toate? M-am saturat.Sunt foarte populara in clasa din multe motive.Insa pana aici. M-am saturat sa tot mi se ceara tema.Cum sa fac sa scap de asta fara sa jignesc? Eu stau ore intregi sa imi fac temele, iar in fiecare zi aceleasi lucruri... da-mi si mie, da-mi si mie! Helppp!

Răspuns Câştigător
| Aly07 a răspuns:

Poi continua sa le dai tema, dar incearca sa profiti de pe urma lor daca ai nevoie de ajutorul lor sau cerele bani, vb ff serios asa facea o colega si castiga o groaza, fi desteapta pentru ca tara colcaie de prostiwinking.
Succes! Ps: nu fac misto, vorbesc ff serios happy.
Daca merge sa imi spui si mie ca o sa incep sa-mi fac si eu temele laughing, daca nu o sa mearga macar nu o sa-ti mai ceara tema, depinde daca sunt dispusi sa plateasca cat ceri o sa devii milionara laughing.

18 răspunsuri:
| dragutza a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa inveti sa spui si nu! " nu vreau sa-ti dau tema! care e problema ta? dc nu ti-ai facut-o? ce-mi dai la schimb?" asa ai putea sa spui! sau daca vrei sa le mai dai poti sa le ceri diferite servicii, stiu si eu...pai cum ar fi bani, bilete la un film anume, o carte...etc! dar cred ca cel mai bine merg banii! nu stiu... fa cum vrei! sau ai putea sa vb cu mama ta(bineinteles daca te inteleg destul de bine cu ea, daca nu incearca sa-i explici.) si mama ta poate vb cu diriga...si...poate se rezolva... poate! daca vrei sa ma mai intrebi ceva mesaj! si te ajut! (te inteleg mai bine decat oricine, pentru ca si mie mi se intampla, ma rog mai rar... dar...)

ps:a si am uitat sa-ti spun, de-ai gandit vrodata ca esti populara datorita ca dai la toti temele, copii din clasa te tin din scurt cum ar veni si parca te ameninta ca daca nu le mai dai temele nu vei mai fii populara, nu te va mai baga nimeni in seama...etc! si mai vreau sa-ti mai dau o solutie, ca sa nu le mai dai tema nu ti-o mai face nici tu! (doamne la ce ma gandesc, e cam riscant, acum depinde ce alegi tu sa faci! multi pupici dulci! love struck love struck love struck

| Miruna3094 a răspuns:

Zi-le in fata sa isi mai faca si ei tema dupa parerea mea nu ii jignesti cu nimic

| viatadecacatt a răspuns:

Explica-le ca tu te-ai chinuit sa iti faci tema. sa se chinuie si ei sao faca nu numai sa o copieze... pur si simplu NU. o sa se obisnuiasca pana la urma cu ideealaughing

| Mihaela_2782 a răspuns:

Spune-le ca nu ai facut-o... sau simplu ca nu vrei sa le-o dai...
Si eu am fost "principala sursa de copiere" pana cand am spus STOP!
Acum pentru tema trebuie si ei sa imi dea una... si asa am mai redus din ele laughing

Cum a spus si @draguta poate tu esti populara doar pentru ca le dai temele... iar pe mess spune-le ca nu poti vorbi cu ei ca ai treaba, sau daca vorbesc despre teme schimba subiectul.

| Klara a răspuns:

Da' ce ti-e frate atat de greu sa le dai temele? Ajuti niste oameni, si e bine sa ajuti. Esti prea posesiva...
Si eu imi scriam temele acasa si (ma laud acumblushing) eram cea mai buna la matematica din clasa, dar le dadeam tuturor temele si chiar le faceam testele uneori, si ei ma ajutau la ce nu stiam, de exemplu la romana sau istorie.
Eu zic sa-i ajuti, ca nu-i crima sa le dai temele. Daca nu o sa ai o reputatie proasta si cine stie, cand ai nevoie de ajutor, nu o sa te mai ajute nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia ramai corijenta sa vezi ce se potoleschee hee

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai fi suparata. Asa pateam si eu. azi eu sunt medic, am grupe de studenti, sunt respectata si am o cariera frumoasa. Cei care copiau temele de la mine vand in piata, pun marfa in rafturi sau fac curatenie pe la firme. Nu ca ar fi ceva rusinos in munca lor, eu sunt de parere ca munca cinstita e o lauda, dar munca lor e mult mai grea si mai prost platita decat a mea.
In plus, o mare sugestie: niciodata nu tine YM deschis cat iti faci temele.

| juniper a răspuns:

Exact problema asta am avut-o, sunt in clasa a 9a si toti obisnuiau sa-mi ceara temele pana cand am anuntat toata clasa ca asta e ultima tema pe care le-o dau, tot mi-au cerut-o in continuare, dar nu le-am dat-o si astfel au incetat, sa-si faca temele, nu e normal ca un elev sa faca toata treaba si toate temele, in timp ce altii stau pe mess si nu fac nimic, ei vor avea de pierdut, fiindca prin teme exersezi si astfel devii mai buna, inveti pentru tine, mai ales la teste, cica un baiat e suparat pe mine fiindca nu i-am dat sa copieze la test la mate, sa se-nvete minte, nu invat pentru toata lumea, invat pentru mine, macar asta sa se "straduiasca" sa faca.

| juniper a răspuns:

@klara, apropo de teste si din astea, eu le-am dat temele dintr-a 7a, ei nu m-au ajutat la teste si nici nu mi-au dat tema, asa ca sa se-nvete minte.

| fdsdf a răspuns:

Oau eu am aceeasi problema in fiecare seara imi suna si ma intreaba tema dar eu ajut bucuroasa pe oricine astfel sunt foarte populara in scoala

| Aly07 a răspuns:

Poi continua sa le dai tema, dar incearca sa profiti de pe urma lor daca ai nevoie de ajutorul lor sau cerele bani, vb foarte serios asa facea o colega si castiga o groaza, fi desteapta pentru ca tara colcaie de prostiwinking.
Succes! Ps: nu fac misto, vorbesc foarte serios happy.
Daca merge sa imi spui si mie ca o sa incep sa-mi fac si eu temele
, daca nu o sa mearga macar nu o sa-ti mai ceara tema, depinde daca sunt dispusi sa plateasca cat ceri o sa devii milionara.

| BlackMan a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel dar spune-le fie ca nu tiai facut tema sau ca : e spre binele vostru sa va mai faceti si voi temele pentru ca la examene nu va cer caietele, va da din ce stiti, iar daca voi copiati totul de la mine ce mai invatati. daca continue spune-le ca tiau interzis profesorii sa le mai dai temele pentru ca iti va pune si tie 1 si celor care au copiat, iar aici se vor speria putin. Incearca sa fi autoritara si serioasa.Ma bucur daca te-am ajutat cu ceva happy te pup:*

| NU.Conteaza a răspuns:

Si mie mi se intampla sa-mi ceara lumea tema...in clasa a 9-a eram printre singurii care si-o faceau.
Iar acum din pacate am ajuns si eu sa nu-mi fac temasad... sper ca tu sa nu ajungi ca mine...si daca cineva mai intreaba de tema incearca sa-i refuzi... dupa ce ii refuzi de 2-3 ori o sa se opreasca sa iti mai ceara tema, succesbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Klara, nu inteleg de ce esti asa revoltata, ca doar nu ti-am dat in cap.Era doar o intrebare. Spui ca sunt posesiva... dar cand eu stau si imi fac temele si ei stau pe mess si pe afara si a doua zi vor tema, asta inseamna posesivitate? Si cat despre populariatatea mea, in primul rand este datorata faptului ca sunt model, voluntar si sefa echipei de dans a liceului. Sper ca am lamurit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si uite-asa coruptia, un alt fel de coruptie mijeste printre cei tineri
asa nu-i ajuti nici pe ei si nici pe tine
mai tarziu cand vei lucra, TU vei lucra pentru toti "daunatorii"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da te lovita, pune te pe tine pe primul plan si invata sa spui nu sau invata sa profiti, pana la urma tu iti batii capu sa faci temele... si alti doar iau note de pe urma ta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bulina ai foarte mare dreptate dar pe deoparte incearca sa intelegi ca alti poate nu sunt asa inzestrati "intelectual". Nu ar trebui sa fi asa egoista atunci cand ti se cere ajutor nu ezita sa l acorzi, poate pare stupid ceea ce o sa spun acum pentru majoritatea dar daca Isus nu sa r fi rastignit pentru pacatele noastre poate noi nu existam.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bulina ai foarte mare dreptate dar pe deoparte incearca sa intelegi ca alti poate nu sunt asa inzestrati "intelectual" . Nu ar trebui sa fi asa egoista atunci cand ti se cere ajutor nu ezita sa l acorzi , poate pare stupid ceea ce o sa spun acum pentru majoritatea dar daca Isus nu sa r fi rastignit pentru pacatele noastre poate noi nu existam.