| ianis1231231 a întrebat:

Am o problema mare care ma streseaza rau. Anul acesta o sa incep clasa a 10a si sunt la profilul mate-info.Am intrat cu media 8.30(romana) 8.55(matematica) media celor doua find (8.42) si sunt penultimul din clasa intrat.Am probleme mari la matematica si informatica. La mate nimic n-am invatat la mate deschideam caietele si stateam cu ele in fata o ora si nu intelegeam nici macar exercitii rezolvate deja la scoala. Zici ca pur si simplu nu am fost deloc ca mate tot anul desi nu stiu daca am lipsit 3 ore de mate tot anul.La informatica la fel nu stiu absolut nimic.Mai sanse sa recuperez avand in vedere ca sunt si cam greu de cap.O sa fac meditatie anul acesta la mate dar nu stiu daca o sa inteleg ceva.
Bacul la m1 nu stiu daca o sa il iau daca o sa continui sa nu inteleg nimic.
Sunt foarte stresat pe faptul acesta si nu stiu ce sa fac
P.S :• stiu ca matematica se invata lucrand dar eu nu reusam sa inteleg nici macar exercititi explicate la clasa si scrise in caiet
•Stiu ca exista filologie dar cred ca o sa apelez la varianta aceasta pe clasa a 11a daca o sa fiu la fel si anul acesta.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti profesor sa faci meditatii, in acest caz.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu am luat la simulare pentru bac la mate nota 3. Era martie si eu m-am pus atunci pe treaba, singura, doar cu google si cartea de variante pentru bac si cu un nene care facea clipuri pe Youtube in care rezolva exercitii (nu stiu cum il cheama, sa-i dea Dumnezeu sanatate) si la bac am luat 8. Cred ca luam si mai mult daca tratam cu seriozitate subiectul 3 ca ala nu prea imi placea.
Tu in conditiile astea vrei sa spui ca nu ai cum sa recuperezi materia in 2 ani. Poti, daca stii unde sa cauti rezolvarea