| MadalinnaR98 a întrebat:

Am o problema.
Unghiile mi se rup si mi se exfoliaza straight face
Ce sa fac?
Sfaturi?
Funda puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| motan444 a răspuns:

Unghiile tale sunt fragile și se exfoliază? Le tai scurte și totuși se rup? Nu te îngrijora! Există câteva metode prin care poți preveni deteriorarea lor!
Exfolierea unghiilor poate fi cauzată de alimentaţia neechilibrată, treburi casnice și grădinărit. Chiar și schimbarea climei, absorbția apei și unele infecții ale unghiilor duc la subţierea lor. Pentru unghii lungi și rezistente începe un program de îngrijire ce include o dietă sănătoasă și produse de îngrijire. Iată câteva sfaturi simple care te vor învăța să-ți protejezi unghiile de exfoliere.

Foloseşte o cremă hidratantă!

Statul prelungit cu mâinile în apă înmoaie unghiile şi le face mai fragile. Dacă foloseşti detergenţi puternici pentru dezinfectarea suprafeţelor e important să-ţi protejezi mâinile cu mănuși. Mai mult, după ce ai spălat vasele, folosește o cremă sau loțiune pentru a-ţi menține unghiile moi și hidratate.

Frumuseţea vine din interior

După cum bine ştiai, alimentaţia echilibrată te ajută să-ţi păstrezi frumuseţea. Aşadar, adaugă în dieta zilnică multivitamine și minerale! Carenţele de fier, calciu și vitamina B duc la exfolierea unghiilor. Mănâncă produse bogate în vitamina C pentru a mări absorbția fierului, precum căpșune, cereale și legume verzi. Mâncărurile bogate în Omega 3 precum peștele și nucile ajută şi ele la hrănirea unghiilor.

Folosește un întăritor de unghii!

Dacă ai ughiile fragile foloseşte un întăritor de unghii. Acesta le conferă un aspect lucios. Folosește numai produse care au keratină, vitamina E și minerale precum cupru, magneziu și calciu. Aplică întăritorul direct pe unghie, înainte de a-ţi da cu ojă.

Cuticulele uscate care se exfoliază sensibilizează stratul protector al unghiilor. De aceea, nu uita să foloseşti uleiuri pentru îngrijirea lor (uleiul cald de măsline este foarte bun).

| MadalinnaR98 explică (pentru motan444):

Mersiii

| motan444 a răspuns (pentru MadalinnaR98):

Si alta data cu placere happy
multumesc si eu de fundita

5 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Ai lipsa de calciu, consuma produse cu calciu natural daca nu stii care rasneste coaja de ou si praful amesteca-l cu miere si ia cate o lingurita dimineata.

| Muneca a răspuns:

Scurge o lamiie apoi date pe unghii cu sucul primit timp de o saptamana vei avea unghiile tari si sanatoase...o spun din propria experienta

| MadalinnaR98 explică (pentru Muneca):

Voi incerca. Multumesc