| elena272 a întrebat:

Am o teama de oameni si nu cred ca neaparat o teama, dar neincredere si mai ales in mine si am si o chestie pe plan emotional. Sfaturi?

2 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te temi de oameni! Dar sa nu te increzi in oameni. Oamenii sunt predispusi sa tradeze, sa insele, sa te barfeasca pe la spate, sa foloseasca slabiciunile si secretele tale in potriva ta. Asa ca ai mare, mare grija cu cine te imprietenesti. Fi pregatit sa zambesti fiecaruia, dar in acelasi timp sa ramai calm si rece si sa te intrebi " hmmm, oare ce -o vrea ăsta / asta de la mine. Desi exagerez, dar este la fel ca don corleone, de fiecare data cand venea cineva la el, acesta zambea, glumea, facea pe fraierul, dar in acelasi timp statea cu mana pe arma. Cam asa este viata reala. Despre incredera in tine: nimeni nu este perfect! Nimeni! Nu te mai compara cu nimeni, si mai ales nu da un pisat pe parerile altora. Si daca faci bine si daca faci rau, oamenii te vor judeca. Pe tine trebuie sa te doara in cot.