| addictedtohim a întrebat:

Am observat că în ultimul timp prietena mea a început să petreacă din ce în ce mai mult timp cu o altă prietenă de a ei,stau si eu cu ele doar ca stau doar pentru ca ea e prietena cu ele! I-am spus odată că nu îmi place cum se comportă în ultimul timp cu mine,fata aia o sună la fiecare repauză și îi spune să iasa,poate am si eu nevoie să vorbesc cu ea,nu? A început să-mi acorde mai puțină atenție! După ce i-am spus asta ea nu a spus nimic. După câteva zile ea i-a spus fetei celea ce am spus eu de ea și a început să sară pe mine...
Am întrebat-o pe pritena mea de ce a spus asta,pentru ca asta trebuia să rămâne între noi,era legat de prietenia noastră,la care ea a răspuns:Eu țin la amândouă și mie mi-a fost obijduitor ca tu ai spus așa despre ea!
Ce am spus eu rău despre ea? Nu am numit-o și nici nu am spus ceva urât despre ea și nu avea rost să-i spun ei asta pentru ca nu așteptam de la ea schimbarea,dar de la prietena mea, ea trebuia să-si dea seama ce face! Cum ei nu-i plăcea când eu îi acordam mai multă atenție prietenei mele așa și mie! Ea m-a dezamăgit enorm de mult și la școala parcă ne-am împăcat, când suntem doar noi două ne împăcăm ca înainte, dar când apare ea...brusc se schimbă totul și prietena mea începe să se comporte de parcă nu vb cu mine, de parcă vrea să-i arate celeilalte ca eu pentru ea sunt 0! Întrebarea e: Cum să procedez în acest caz? De ce ea se comportă urât cu mine când apare prietena ei? Ce să fac eu? Vă rog mult... sper din suflet sa primesc cât mai multe răspunsuri ❤❤

2 răspunsuri:
| MateiT a răspuns:

Nu iti datoreaza nimic
Cum te astepti sa ii pese mai mult de prietenia voastra daca tu o presezi si o faci sa se simta prost
Cel mai bine e sa lasi prieteniile sa se duca in orice directie tind sa se duca atat timp cat tu stii ca ai facut tot ce ai putut si ai fost o prietena adevarata
Din moment ce tu incepi sa ai o atitudine negativa si o 'ataci' pe ea pe motiv ca nu se comporta asa cum te asteptai, atunci va avea motive bune sa nu iti mai fie prietena
Stiu ca doare atunci cand oamenii nu ne sunt loiali si nu ne sunt prieteni adevarati, dar nu te revolta impotriva acestui lucru pentru ca in felul asta vei pierde in final mult mai mult decat ai fi pierdut daca ai fi lasat-o sa se indeparteze de tine din propria sa vointa
Vad ca esti foarte tanara, asa ca poate e mai bine sa treci singura prin aceste schimbari. Eu pot doar sa iti spun ce am invatat eu pana acum
Sper ca te-am ajutat

| Butin a răspuns:

Din cate vad de tine s-a cam plictisit dar te ține pe langa ea doar cand are nevoie, cand e singura. Eu zic sa te indepartezi usor de ea si sa iti cauti alta prietena. Sau cel putin da-i ignore o perioada sa vezi daca iti simte lipsa.