| Biaa96 a întrebat:

Am parul pana la umeri si e foarte ars din cauza placii pe care o folosesc zilnic! Parul meu natural nu e nici cum, pur si simplu nu imi sta in niciun fel, e putin ondulat dar sta in toate directiile. Ce imi recomandati? Am disperat cu parul asta!straight face

Răspuns Câştigător
| ViVi99 a răspuns:

Asa aveam si eu parul. Niciodata nu eram multumita de el. Pana cand am facut o boacana uriasa, aia de a ma tunde singura! Partea buna este ca-mi sta bine si ca asa nu mai imi sta in toate directiile. Poti sa te duci la coafor sau la un stilist (e mai bun decat o coafeza); iti poate spune ce poti face ca sa nu-ti mai stea parul in toate directiile. Cat despre placa, nu o mai folosi! Asa n-o sa-ti mai creasca parul! Deja este ars, ceea ce nu este un semn deloc bun. Din cate am auzit (nu sunt sigura, poti intreba coafeza/stilistul), daca ai parul ars trebuie sa te tunzi foarte scurt, pentru ca asa n-o sa-ti mai creasca. Nu sunt sigura daca este adevarat sau nu, dar stiu sigur ca placa poate duce si la caderea parului. Cunosc o fata care folosea placa destul de des si-i cadea parul. asa am patit si eu, dar nu cu placa, ci din cauza fixativului in exces. Iti recomand sa folosesti ulei de ricin o data pe saptamana (inainte de spalare); exista si sampoane pentru indreptarea parului. Exista si o crema de la L'Oreal numita L'Oreal Sudio. Din pacate nu a ajuns inca la noi pe piata. Te poti interesa la AVON, exista un sampon pentru indreptarea parului de la AdvanceTehniques (am citit intr-o revista de acel sampon). Sa-mi spui daca au mers sfaturile melehappy Sper ca te-am ajutat! Sarbatori fericite!happy

2 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa folosesti placa in fiecare zi, pentru ca vezi si tu ce se intampla.
In al doilea rand, ti-as recomanda ori sa te tunzi scurt, ca tot s-a incalzit afara, ori sa te limpezesti cu zeama de urzici(adica cea care ramane dupa cese fierb urzicile)dupa ce te speli pe cap, timp de o luna.
Dupa ce se regenereaza parul, poti sa aplici dupa spalare un produs GLISS, foarte bun si el pentru asa ceva.

| Cutzismile a răspuns:

Sa folosesti placa doar de 2 ori pe saptamana(maxim). dupa ce iti speli parul usuca-l cu feonul si nu dormi cu el ud(de aceea se onduleaza)si ar trebui sa iti tai varfurile din moment ce parul este ars! sper ca te-am ajutatbig grin. funda?smug