| litere123 a întrebat:

Am picat orașul spre rușinea mea. A fost prima dată, în care îmi asum întreaga responsabilitate. Mi-e ciudă că am realizat toate indicațiile corect, de la parcare la pietoni, sens giratoriu, mers înapoi etc, dar odată ce mi-a murit motorul, am înțepenit.
Solicit o părere, un sfat:

Vreau să fac curând cele 6h obligatorii, dar programarea la oraș să o las pe finalul lunii octombrie, urmând ca tot în acea lună să-mi mai iau câteva ore suplimentare. Nefiind din oraș, cam asta îmi permit. Sau totodată să las totul pe toamnă, însă întregul proces ar dura până-n ianuarie cel târziu. Cică traficul ar fi aglomerat căci revin studenții la facultate, elevii la școală...
Instructorul m-a încurajat să dau și în orașul meu, astfel putând să iau permisul mult mai repede. Însă eu nu simt asta. Îmi e străin orașul natal, dezorganizat în ce privește circulația și tot va fi nevoie de ore suplimentare pentru familiarizarea autostrăzilor și indicatoarelor rutiere. Pe de altă parte, a adăugat faptul că m-aș putea transfera pe cutie automată, nemaiavând probleme cu motorul mort. Îmi displace acest lucru, întrucât nu mă văd conducând decât pe manuală, în prezent.
Tind spre octombrie să iau permisul, căci efectiv îs epuizată psihic. Am avut licența, înscrierea la master, intrarea la buget-bursă, job etc, care și-au lăsat amprenta.

Chiar îmi doresc permisul acesta și regret că n-am știut să-mi stăpânesc emoțiile în preajma unui domn instructor empatic.

Ce sugerați, vă rog (martie expiră dosarul)?

Răspuns Câştigător
| Vlad3839 a răspuns:

Buna! Iti sugerez sa faci o micuta pauza, daca tot a fost o perioada incarcata pentru tine. Ti-as recomanda sa dai si in orasul tau natal, pentru ca indiferent ca va fi mai greut, te va ajuta, caci asta e scopul scolii auto, sa inveti sa conduci si sa te adaptezi la orice tip de drum si situatie.
In octombrie ar fi perfect dupa parerea mea.
Dupa spusele tale, esti o tipa destul de descurcareata, problema sunt esmotiile, asadar, ca sa iti relaxezi mintea trebuie sa te gandesti ca toate se intampla la timpul lor, iar Dumnezeu are un timp perfect pentru fiecare si toate, asadar, daca este timpul tau, il vei lua, daca nu, inseamna ca e protectia sa, si ca inca nu este momentul oportun.
Sper ca te-am putut ajuta cat de cat.
BTW, sigur il vei lua, incredere! Doamne ajuta!

1 răspuns: