| Strwberrs a întrebat:

Am reveenittt! Cum mai sunteti, ce mai faceti? Ma ajutati sa fiu un pic mai confident va rog?
Sunt in clasa mea niste baieti care n-au treaba si comenteaza la adresa mea. De exemplu, acum 1 saptamana, cineva m-a facut cringe. (Un baiat). Nu am stiut ce sa zic pe moment, chiar daca eu dupa ce s-ar fi incheiat faza aceea as fi avut 10 mii de replici si rekt-uri, atunci cand cineva se ia de mine, nu stiu ce sa zic. M-am prefacut ca nu l-am auzit sau ca nu am inteles ce a zis.
Ce ar trebui sa fac? Ps: nu imi ziceti ca sa ii ignor sau altele, ca eu vreau sa stiu cum sa gasesc replica potrivita pe moment sau sa fiu mai strong. Puteti sa imi dati si replici sau rekt-uri funny.
Va pup si scuzati de inactivitatea de cateva zile.
Funda.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei vedea ca nu prea poti schimba persoanele sa fie altfel decat vor si nici nu-ti recomand acest lucru.
Ca sa nu lungesc comentariul acesta degeaba, iti pot spune cu toata sinceritatea ca felul in care unii/altii se comporta cu tine, spune mai multe despre cum sunt ei si mult mai putin despre cine/cum esti tu. Asta poti observa si tu, impartial, privind la discutiile altora.
Parerea mea este ca n-ar trebui sa-ti dedici timp gandidu-te la cum il poti trola inapoi pe trol... doar ii vei da satisfactie si vei inchide un cerc vicios.
Poti considera aceasta situatie ca pe un... "exercitiu de rabdare" ori despre cum sa-ti exersezi skillurile in "diplomacy".
In adulthood vei avea nevoie de acesti 2 virtuti mai des decat ai crede happy
stay positive.

| Strwberrs explică (pentru anonim_4396):

Un raspuns prea bun.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu fac așa. Ce vrei?

| Mosotti a răspuns:

Ce a zis TimiTim, ti-as fi zis si eu daca citeam intrebarea primul, nu ta mai gandi cum sa te pui la mintea unor dobitoci, fa-te ca n-ai auzit si lasa-i in prostia lor.
Faptul ca intrebi ce sa le zici, inseamna ca le dai prea multa atentie, iar asta nu te ajuta.

Tampitu e tampit, orice zici, va gasi el ce sa zica si sa te enerveze mai tare, si poate se va hrani cu asta adica cand te vede ca te ataci la ce a zis.

Sau daca insista si te agaseaza zici mai dur "termina-te odata...", scurt, atat si gata, adica i-o tai asa categorig sa simta siguranta pe tine, sa nu simta slabiciune, nesiguranta.

| Brizbriz a răspuns:

Raspunsul cu funda e foarte bun cand e vorba de trolli pe internet
din pacate, in viata reala, MAI ALES LA COPII, ignorarea il v-a incuraja pe ala, ca sa faca si mai rau si sa se repete la infinit

MAI ALES, CA IL POATE CONSIDERA CA SEMN DE **FRICA**

nu vreau sa iti dau un sfat, nu stiu ce inaltime ai, cum te vad ceilalti copii care nu sunt troli, etc.
iar la copii bully variaza de la tu nu vorbesti cu el si el se simte vinovat, pana la vrea sa bata, doar d'aia

pentru ca e retardat real dar are "dreptul (IMBECIL) sa invete in orice scoala" (oricat de violent ar fi) sau pentru ca are parinti care sunt CU ADEVARAT IMBECILI si ii invata sa fie violenti, am cunoscut pe cineva cand am fost copil, tata l-a invatat sa fie agresiv ca sa nu fie bullied, ei bine, ajunsese sa fie ca un caine tinut in lant, si cand a ajuns la o varsta, din cauza ca toate fetele o luau la fuga din fata lui... i-a facut ceva ORIBIL RAU unei fete, si a ajuns la inchisoare

ce te sfatuiesc e sa incerci sa vorbesti cu parintii, cu consilierul scolii, chiar la telefonul copilului, daca altceva nu poti

| Superior a răspuns:

Un sut la oo

| DonEduardo a răspuns:

Pai tu chiar esti putin cringe. Cand am intrebat de vikingi, mi-au zis ca n-aveau mici, ci doar carnati. Am intrebat eu asa ceva?

| Strwberrs explică (pentru DonEduardo):

"Mi-au zis"
Pai ce oameni ti-au zis? Ai spus ca a fost vorba de mine...nu prea intelegsad

| DonEduardo a răspuns (pentru Strwberrs):

Voiam sa zic"mi-ai zis".

| danieltulcea84 a răspuns:

Bun răspunsul lui Tim. Ai putea să îi reclami dirigintei, directorului școlii sau părinților tăi, iar într-o ședință cu părinții să fie aduși copiii obraznici și îndemnați să se potolească.Nu lua atitudine de răzbunare asupra lor, că nu rezolvi problema, ci mai mult le dai apă la moară. Trebuie cei în drept(profesori) să îi avertizeze pentru comportamentul neadecvat și să aplice sancțiuni pedagogice după caz.