| vlad9130 a întrebat:

Am revenit dupa ultima mea intrebare, din iunie 2021. Sunt clasa a 8 a acum. Mai am 2 luni jumate pana la examen si nu stiu la ce sa ma gandesc pe viitor. Cu matematica stau prost, iar la romana ma descurc cu mult mai bine.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci alege sa mergi la liceu pe profilul de filologie sau stiinte sociale, se face mai putina matematica.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi pe un profil care nu are matematica, ceva usor: stiintele naturii, filologie.

| juljewel a răspuns:

Daca te atrage arhitectura, it-ul, medicina, economia, etc, pentru viitorul tau, profil mate-info la liceu te ajuta pentru o astfel de facultate.
Alte facultati am vazut ca se pot inlocui cu succes cu multe cursuri care sunt pe piata, poti alege lejer un profil mai usor la liceu.
Diploma de bac in schimb e foarte importanta, nu conteaza ce profil alegi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru juljewel):

Tocmai a spus in topic ca sta rau cu matematica, deci este exclus sa mearga la liceele de mate-info si economic!

| juljewel a răspuns (pentru Violleta2022):

Am inteles asta, dar baiatul se gandeste la viitor. I-am dat mai multe variante in cazul in care l-ar atrage o profesie pentru care ii trebuie matematica in facultate, isi poate reconsidera alegerea. Matematica nu este atat de grea, daca iti antrenezi mintea zilnic.
Nu trebuie sa fii atat de rigida in gandire, Jassmina.
Din punctul meu de vedere, poate alege si liceu cu profil sportiv, mi se pare cel mai usor dintre toate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru juljewel):

Nu-i vorba de rigiditatea mea aici, dimpotriva, eu i-am oferit raspuns la ce a dorit baiatul.
Din nefericire, tu esti cel rigid, care te incapatanezi sa-l covingi sa mearga undeva lui nu-i place si nu vrea, fiindca acolos e face matematica avansati.

| juljewel a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu i-am oferit o perspectiva mai larga, atat. Departe de mine gandul sa il conving ce cale sa isi aleaga.

| vlad9130 explică:

V-am vazut raspunsurile, profilul mate info consider ca m-ar pune in dificultati; de asemenea nici nu stiu ce medie voi avea la examen. Stiu si ca o facultate buna se gaseste de pe profilul real din pacate.