| 123ABC567DEF a întrebat:

Am si eu nevoie de niște sfaturi in legătură cu părinții mei. Eu am 14 ani si ei nu ma lasă sa vorbesc pe facebook cu băieți(ii cunosc foarte bine pe acei băieți).și de la un timp vor sa îmi închid contul de facebook. Ce sa le zic ca sa ii conving ca am nevoie de comunicare?

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Incearca asta:
- lamureste-te care sunt ingrijorarile lor, pericolul pe Facebook nu este mai mare decat cel din viata reala,
- roaga-i sa citeasca un ghid pentru parinti despre Facebook,
- citeste ghidul pentru adolescenti de la Facebook si discuta-l cu ei, https://www.facebook.com/safety/groups/teens
- lasa-i sa fie prietenii tai ca sa vada ce postezi,
- negociaza cu ei timpul cat poti s-a pe net si respecta ce ati stabilit,
- verifica cu ei setarile de securitate - numai prietenii apropiati pot vedea ce postezi, un motor de cautare nu poate scana pagina ta Facebook, pagina ta nu este publica, doar prietenii prietenilor iti pot trimite cereri de prietenie, etc.

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Poti comunica si fata in fata cu respectivii.

Daca nu atunci foloseste wapp.

Daca nu atunci le poti spune ca te plictisesti singura.

| Clorox a răspuns:

Damn gurl! Eu faceam ce voiam, mama niciodata nu a zis nimic!
Asteapta putin si nu stiu, vorbeste si tu cu ea ca baietii aia nu te mananca prin telefon! laughing

| CinVasileeee a răspuns:

Da bine fac, de la Facebook poti sa faci si dependenta!

| TeoElenys a răspuns:

E clar sa se uita la prea multe stiri sau sunt prea protectivi. Oricum daca ii deranjeaza pe parintii tai ca vorbesti cu niste prieteni nu o mai fa in fata lor sau fa-o intr-un loc mai retras toaleta, dulapul..gasesti tuwinking