mumoasa
| mumoasa a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma macina de cateva zilelaughing
Cum se descanta?big grin Stiti voi...atunci cand este cineva deochiat happy
Stiti sa descantati?big grin Imi spune si mie cineva cum se face?big grin

Răspuns Câştigător
| kanajambe a răspuns:

Descântecul este o incantatie spusa în soapta sau în gând de o batrâna pentru un copil care se simte brusc rau, sau o femeie gravida care nu se simte bine. De asemenea se mai spune si pentru alungarea necuratului din casa. Se spune ca cel care deoache are o privire patrunzatoare si plina de ura iar copii mai slabi de înger care sunt înconjurati de o aura energetica firava sunt afectati de cea a celui cu energie negativa, cel deocheat având dureri de cap si neputându-se opri din plâns (simtind tot timpul o prezenta negativa).
Variantele difera mult de la o batrâna la alta, iar o versiune întreaga nu se poate reproduce niciodata pentru ca nu este spusa.Descântecul se transmite din mama în fiica si pastrat secret tocmai pentru a nu i se pierde puterea benefica.
Asta e pentru inceput, descantecul nu este'al lui Dumnezeu'. Daca vrei binele cuiva te rogi pentru el, nu spui o poezie prosteascahee hee
Descantecele nu se spun cica, se 'fura'de la babe in varta care se pricep la asa ceva, ca daca ti se spune mura in gura nu merge. asta stiam de la mamaia laughing:*
Un an nou fericit!

12 răspunsuri:
| NimeniAlta a răspuns:

Se zice Tatal Nostru de 3 ori, iar in tot acest timp se face cruce cu degetul mare de la mana pe fruntea celui deochiat. happy

| dulc3'maria a răspuns:

Pff...niciodata sa nu inveti un descantec de deochi dupa site-uri, reviste ori alte tampenii.descantecul se fura cum a spus si Loreta de la cel care il stie nu neaparat de la babehee heedeci cine iti zice sa iti zica cu voce tare iar cu timpul o sa inveti si tuwinkingasa o sa ai leac chiar si pentru tine:*

pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o aiureala, doar nu crezi in vrajeli d-astea.

| alecs871 a răspuns:

Da, din cata deja s-a zis, se spune in soapta tatal nostru la urechea celui in cauza.
Sau cel mai simplu 2 perechi de palme il va face binehee hee

| anad a răspuns:

Nu stiu descantec, dar stiu cum se ia deochiul cu chibriturile.Se ia o cana cu apa si 7 bete de chibrituri. Se aprind pe rand chibriturile, unul de la altul, deasupra apei; cand unul a ars pana la jumatate se aprinde celalalt, iar capatul primului se rupe deasupra apeicu chibritul aprins. Daca capetele arse se duc la fundul canii, persoana este deochiata.Se bea de trei ori din cana, se inmoaie apoi degetul in apa si se face cruce la incheieturile mainilor, pe frunte si la inima. Apa ramasa se toarna la tatana unei usi. Dupa 15 minute trece deochiul.

| elisa_2627 a răspuns:

Nu cred in astfel de descantece, dar iti spun cum faceam cand credeam ca am copilul deocheat si culmea durerea de cap trecea. Luam 9 bete de chibrit si apa intr-un pahar, aprinzi chibriturile pe rand si lasi sa arda pana la jumatea batului si lasi sa cada in pahar partea arsa, in tot acest timp spui Tatal Nostru.Cand ai terminat cu arsul betelor, ungi cu apa din pahar fruntea, tamplele, incheieturile si cel deocheat va bea de trei ori din apa.Restul de apa din pahar il arunci intr-un ghiveci cu floare. Pui paharul cu gura in jos in locul unde ti paharele. Daca in pahar betele stau orizontal inseamna ca esti deocheat de femeie, iar daca sunt vertical de barbat. Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune Tatal Nostru de 3 ori in gand in timp ce il mangai pe frunte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Sensei.BRO-----Andrei dc este o aiureala.
Eu mereu ma simt rau cand ma vede o femeie de la tara si incepe sa faca ca toate alea ca vai cum e si vai cum e chatterbox, si asta pentru ca are o energie mai mare ca mine si ma "deoache ".

| razvandeep a răspuns:

Cel mai bine, sa-ti spuna cineva tatal-nostru...happy

| naty_6062 a răspuns:

Spui tatal nostru, si dupa aceea, o inchini pe persoana aflata in cuza! dar sa il inveti de la altcineva, nu are efect! trebuie sa "furi cateva vorbe"

| alynutzzza a răspuns:

Se zice tatal nostru de trei ori