| Vizitiul a întrebat:

Am si eu o intrebare: de ce romanii sunt marginalizati, tratati cu indiferenta de catre straini?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Pentru ca noi, deocamdata, nu avem ca cauta in Europa.Pe buna dreptate suntem priviti de sus.Suntem de cea mai joasa speta.Si aici nu ma refer la oameni obisnuiti, ca tine, ca mine, aici ma refer la conducatori, economie ( 0 ) industrie ( 0 ).
@ViVi a zis bine, respecta si intr-un final vei fi respectat.

9 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Daca stii cum sa vorbesti cu ei si sa te porti happy ca si cum nu ai fii strain iti garantez ca te trateaza altfel am foarte multi prieteni straini si chiar vb cu mine big grin si stiu ca sunt romanca si nu au nicio treaba atata timp cat stiu sa vb cu ei si ii respect
ma respecta si ei pe mine big grin

| costyn162 a răspuns:

Ma scuzi, despre ce romani vorbesti? Poate despre rromi. Sti care e problema noastra? Cand vin strainii la noi in tara ne comportam mult prea frumos cu ei vanzandu-le pamant, cladiri, etc. Ajungem chiar sa concediem angajati romani pentru a angaja pe cei straini. Si romani care pleaca in alta tara nu prea sunt iar cei care s-au dus acolo pentru a studia sau pentru a locui acolo s-au adaptat destul de bine. Numai ca pe langa acestia sunt numerosi rromi care se duc in tarile vecine si incep sa cerseasca, sa fure, sa atace.Si atunci daca un italian intreaba un rrom de unde e si el raspunde ca din Romania, acel om nu isi creeaza impresia ca toti romanii sunt la fel?

| DrViorel a răspuns:

Datorita reputatiei pe care ne-o facem, sunt multi romani care sunt sinceri, buni si muncesc serios pentru ce le trebuie, dar sunt si foarte multi romani, care se plang, nu au cei 7 ani de acasa, sunt obisnuiti sa insele sa fure... Oricum nu e vorba ca sunt marginalizati, crede-ma un roman bun cu capacitate nu e marginalizat, daca e serios si muncitor, respectos, esti respectat. O zi buna!

| Denniisa a răspuns:

Nu toti romanii sunt tratati cu indiferenta, trebuie sa stii sa te comorti in societate ca sa fii primit cu bratele deschise de toata lumea.Adevaru e ca sunt oameni care ne strica deputatia care fura, injura etc si strainii ne pun pe toti in aceiasi oala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca la televizor n-ai sa vezi nici o stire de genul: "un roman s-a angajat la firma x, vine la servici la timp, munceste se e serios, saluta vecinii cand ii vede si nu arunca gunoaie pe strada", ci "un roman a violat/furat/omorat, etc pe cineva". Si atata timp cat stirea asta o auzi de mai mult de 2-3 ori pe an, despre 2-3 romani, e de ajuns sa pui etichete. Pune-te in locul lor: imagineaza-ti ca in tara ta ar fi un numar de x emegranti, multi dintre ei, congolezi, sa zicem. Azi afli la stiri ca un congolez a violat o femeie din Cluj, peste 3 luni, alt congolez a dat o spargere la chioscul din colt, etc. Ce-ai zice de ei?

| Kuaz a răspuns:

Intreaba-l pe Ceausescu...

| hasegawa a răspuns:

Nu suntem tratati cu indiferenta, suntem tratati fiecare cum merita, locuiesc de foarte multi ani in alta tara si nu sunt deloc marginalizata, normal ca am unele minusurii fata de natia lor, dar asta datorita mine si nu lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fiu sincera, niciodata nu am fost marginalizata si nici tratata cu indiferenta de catre cetatenii statelor in care am stat.Depinde de comunitate, de nivelul de bun simt si educatie.Nici eu nu i-am vazut ca pe niste"ei" si nici ei pe mine ca pe o "alta". Marlania, proasta educatie si snobismul sunt platite de catre straini cu ignoranta. Din pacate romanii se marginalizeaza singuri, pana si in tara lor o fac, un fenomen caracteristic romanesc -devorarea. Nu stiu sa isi aprecieze valorile, sa le valorifice si fac pe victimele la ora adevarului.

| cornel a răspuns:

Pentru ca noi.suntem prea dezvoltati la minte sa zic asa.nu toti ca nu vreau sa de toata lumea. dar cam asta e adevarul.asta e.