| Michiro a întrebat:

sa zicem ca va aflati intr-o relatie la distanta(sunteti oameni maturi 23 ani), daca iubitul/iubita se supara ca ai ajuns abia la ora 20 acasa,desi prin telefon ai dat mesaje si vb ca vei ajunge mai tarziu cauza fiind ca "ai fost in vizita la bunicii tai". Incepe sa ameninte cu despartirea, asa ca faci tot posibilul sa nu te desparti, iti lasi si prietenii si ajungi acasa la ora 17. A cui e problema a persoanei care se lasa manipulata de iubit/iubita sau a manipulatorului.Ce parere aveti despre astfel de situatie si voi ce ati fi facut? Despartire sau?

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

A persoanei manipulate pentru ca este incapabila sa aiba mai multa incredere in ea si sa`si spuna "pot gasi pe cineva mai bun de atat" si accepta aceste rahaturi total nefondate din partea lui.Despartirea este o usurare in acest caz desi probabil va fi urmata de suferinta, insa pe viitor este foarte posibil sa`si gaseasca o persoana care sa nu faca asa ceva si alaturi de care sa fie fericita.

| Michiro explică (pentru WaterDrop):

Persoana despre care vb este o ex-prietena, a devenit ex din cauza iubitului ei.Desi am incercat sa o ajut in privinta asta a zis ca il iubeste prea mult si nu poate sa se desparte de el.Asa ca a renuntat la prieteni si la tot pentru el.Pe langa faptul asta mai si neaga asta, zice ca nu ii pasa de el cand de fapt ii pasa prea mult.Nu e prima oara cand intra intr-o relatie "infecta" si pune ca motiv ca iubitul ei are probleme despresive severe si de aia se comporta asa ca ii e greu sa aiba incredere.Crezi ca mai merita sa ma mai strofoc sa o ajut? Ai vreun sfat, nu de alta dar era si singura prietena buna...macar ca un ramas-bun.

| WaterDrop a răspuns (pentru Michiro):

Pai cu toata sinceritatea iti spun ca daca deja ai incercat sa o ajuti si nu a mers, iar ea a considerat ca este bine sa`si abandoneze prietenii pentru el, atunci este deja stricata peste punctul in care va mai asculta de vreo vorba buna sau vreun sfat.Pana nu iese din relatia cu el, nu mai este nimic de facut.
Prietena buna din punctul tau de vedere, din al ei, aparent nu.

Spune`i ca apreciezi timpul in care ti-a fost alaturi si speri ca pe viitor poate isi va gasi curajul sa priveasca dincolo de relatia lor bolnava si sa vada ca exista si iubire sanatoasa daca asta isi doreste cu adevarat.

| Michiro explică (pentru WaterDrop):

Iti multumesc foarte mult, imi place modul tau de gandire si perspectiva pe care o ai.Pot spune ca m-ai ajutat sa aleg din cele doua variante cu care ma confruntam si ai mare dreptate! Sufletul meu se indreapta spre acelasi aspect.

| WaterDrop a răspuns (pentru Michiro):

Placerea a fost de partea mea.