| alexiulian15 a întrebat:

Am și eu o întrebare, sunt la profesionala și vreau sa fac și seral, dar câți ani se fac la seral, și am auzit ca poți sa mergi la seral numai când închide medile

Răspuns Câştigător
| Bluestar202 a răspuns:

Anul viitor poți, trebuie sa termini toată profesionala de 11 clase și abia după, la 19 ani poți să te înscrii în luna iulie, nu te primește dacă nu termini toți anii de învățamant de la profesională. Trebuie sa ai servici, sa spui că lucrezi, dacă nu, te transfera tot la zi la copii de liceu de 15 ani.

Daca nu, nu îmi bat joc de tine, îți pun sincer că poți să te interesezi sa lucrezi cu 8 clase și să renunți acum la școală până la anul sau termini și la 19 îți bagi actele, lucrezi și spui că nu poți să vii zilnic altfel te cheamă zilnic la cursuri după-amiază.

Daca ți se pare că este ușor poți să termini încă un an la profesionala.
Dar să știi că or sa te înscrie iar în clasa a 9-a și faci 5 ani de profesionala.

Te sfătui să te porți frumos cu profesorii și să încerci să termini, le dai o cafea, un parfum la Diriginta și încearcă să te duci la practica, mai este puțin, sa te duci iar 5 ani este o povară ...nu faci 2 ani, te minte cine spune.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Seralul il poti incepe numai la inceput de an scolar si depinde de cati ani de liceu ai facut pana acum, ca sa poti continua pana faci 13 ani de seral.
Cu mediiile si scoala neterminata nu poti sa mergi la seral!
Transferurile se fac in toamna, la inceputul lui septembrie!

| SimonaBubu a răspuns:

Se fac 3 ani și da e adevărat poți merge numai când se inchid medile.