| brisa28292 a întrebat:

Am și eu o nedumerire!
Astăzi, m-am întâlnit cu un prieten, si mi s-a adresat:
Ce faci bă lachet, ai o țigare?
Tot timpul ne dăm țigari unul altuia, dar, nu știu ce a vrut sa zică, prin cuvantul "lachet", si nici sa il intreb nu am cum, că o sa pară ciudat! Multumesc

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Lacheu, lachei. substantiv masculin
1. Servitor în casele aristocrate îmbrăcat în livrea.
sinonime: fecior valet
2. figurat Persoană slugarnică, servilă.
sinonime: slugoi

Ca sa vezi cum te considera " prietenul " tău de țigară
Cam de acolo se trage. Lachet

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu de ce nu i-ai raspuns in aceeasi maniera, folosind taman apelativul pe care l-a folosit si el, cand ti s-a adresat cu "lachet"?
Nu-i deloc ciudat sa-i raspunzi la fel, platitindu-i cu aceeasi moneda, ca data viitoare va tine minte ca i-ai servit-o si nu va mai fi obraznic cu tine.

| MistarGoGu a răspuns:

" Lachet " arata dispretul acelui individ. fata de alții! Bravo ca l-ai și rasplatit omenește!

| brisa28292 explică (pentru MistarGoGu):

Mai exact ce inseamna? Care este definitia?