| andruska145 a întrebat:

Am un catelus mic de 2 luni si as vrea sa.l dresez dar n-am habar cum se face...ce trebuie sa fac ca sa ma inteleaga... tata nu.i plac cateii prea mult dar daca il dresez poate va prinde dag de el si nu.l va vinde va rog ajutati.ma

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SirGilbert a răspuns:

Dresajul canin e de mai multe tipuri.
Tu ce ti-ai dori de la catel?

| andruska145 explică (pentru SirGilbert):

Pai daca ii zic la cotet sa se duca daca ii zic sezi sa se aseze etc...

| SirGilbert a răspuns (pentru andruska145):

E pui si trebuie sa-l intelegi!
PRIMA DATA TREBUIE SA-L INVETI CU NUMELE!
Ca sa faci asta, in momentul in care-i dai mancare rosteste-i numele, cat de des.Vei observa ca in doua saptamani isi stie numele.
Ca sa-l inveti sa seada,trebuie sa afli ce-i place lui cel mai mult sa manance(al meu spre exemplu adora bucatile de carne de pui,fierte). Dupa ce afli, iti iei in mana cateva bucati din alimentul ce-i place si o pui la spate.Te pui in fata cainelui iar cu mana libera ii pui deasupra botului recompensa(alimentul ce-i place), dandu-i comanda "SEZI!".
Din comanda asta vei reusi si celelalte comenzi "Culcat!", "Rostogoleste-te!", etc.
Daca mai ai nevoie de ajutor in dresajul cainelui, ma gasesti pe privat!