| claudiu96 a întrebat:

Am un coleg la liceu, care comenteaza la toti, adica face misto de orice defect iti gaseste, nu stiu daca are pe cineva in spate, nu vreau sa ma bat, dar vreau sa ii zic sa nu mai comenteze aiurea de mine si sa faca misto, insa nu stiu cum sa ii zic si ce sa ii zic, ma poate ajuta cineva? mersi

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Zii chiar asa: abtine-te! Eu aveam un coleg care se dadea mare boxeor si i-am zis sa se abtina in a mai face circ. La un moment dat m-am batut cu el si s-a dovedit a fi un las.

| AntonikG a răspuns:

Hei Claudiu, eu cred ca cel mai bine ar fi sa il iei prieteneste si sa il apreciezi, dupa care sa ii spui ca in loc sa va injurati ati putea fi camarazi si sa va ajutati unul pe altul. Daca te ia iar la misto poti sa ii zici ca tu vrei sa il ajuti si nimic mai mult, dar el va fi singurul perdant in treaba asta, caci a pierdut un prieten...si respect! Si ca ar fi bine ca in loc sa se bata, sa faca misto de alti, etc...ar pute sa isi castige respectul si renumele prin alt comportament! Sper ca va merge! Succes! happy

| claudiu96 explică (pentru AntonikG):

El este exact cum reiese din citatul asta: "o caruta goala, mai mult zgomot, decat o caruta plina". din e vorba de injuraturi, dar ma deranjeaza mereu cand gresesc la ceva el zice "ce prost..." daca eu vorbesc cu o fata, el de fata cu toata clasa imi pune intrebari gen "ai sarutat-o, i-ai dat limbi, cand o sa faci sex cu ea..." cine e el sa ma intrebe asta?

| AntonikG a răspuns (pentru claudiu96):

Cred ca e mai bine sa il apreciezi la inceput, deoarece are nevoie de respect si apreciere, dar nu poate sa le procure fiindca nu stie cum...e gol pe dinauntru. De aceea trebuie sa ii oferi portia iar cand veti deveni mai apropiati sa ii si explici ca ce face el doar aduce suferinta celor din jur, si el este cel care sufera cel mai mult.Asa ca poate in timp, il vei schimba si posibil si caracterul tau se va imbunatati si vei avea mai multa satisfactie decat sa ii raspunzi cu aceeasi moneda.

| claudiu96 explică (pentru AntonikG):

Nu se poate, cu vorba buna nu se poate. Spuneti-mi ce sa ii zic, sa ii dau de inteles ca nu mai vreau sa zica ceva de mine si sa aiba grija cum vorbeste, dar nici sa para o amenintare.

| AntonikG a răspuns (pentru claudiu96):

Nu stiu, cum vrei, dar eu am folosit aceasta metoda pe un om exact cum l-ai descris tu...si acum suntem prieteni nedespartiti si are un comportament foarte placutiar cand isi aduce aminte de cum era inainte se rusineaza, iar aceasta experienta m-a ajutat mult si pe mine. Oricum..alegerea este a ta!