| ficusdegradina a întrebat:

Am un pas mare de facut zilele astea. Un pas de care imi e cam teama si care imi decide viitorul si poate sa ma paralizeze sau sa imi dea avant.

Trebuie sa imi aleg facultatea.
ASE Cibernetica Informatica vs ETTI la UPB...

Cei ce au trecut pe acolo sau care aveti idei, ce parere aveti despre facultatile acestea si cam cum ati reusit sa va realizati ca oameni dupa absolvire relativ cu ce ati aprofundat?

Credeti ca cibernetica economica e o amestecatura din care nu iese nimic sau ca la politehnica sunt numai ramoliti care nu te invata corespunzator/interesat?

Sau credeti ca cibernetica te invata cate putin din tot si deschide multe porti pe piata munci sau ca politehnica e grea dar merita ca esti angajat 100%?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nici o facultate nu vine cu post de munca asigurat!
Nu stiu de unde vii tu ideea de angajat 100%, cand asa ceva nu exista in realitate, fiind problema ta, ca dupa facultate sa mergi la interviuri si sa-ti cauti job, avand sanse minime, pentru ca, esti in concurenta, cu cei care au deja o bruma de experienta in domeniu.
Te sfatuiesc sa te gandesti bine ce ti-ar place tie sa profesezi, ca este viitorul tau, nu al nostru!

| ficusdegradina explică (pentru Violleta2022):

Eu in intrebarea mea m-am adresat cu credeti ca :" iesi angajat/nu e buna facultatea " ca idee de pareri prin exemple pe care le-am auzit. Eu in niciun caz n-am convingerea asta, ci doar cer pareri. Mie imi plac informatica si banii deci sunt deschis pe ramurile astea la orice. Din nou, vreau pareri despre ele, ce am zis eu acolo sunt idei care le-am gasit prin parerile altora de pe net si sincer mi s-au parut exagerate sau biased, le dau ca exemple hiperbolice de ce poate fi mai rau si mai bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ASE cibernetica sau ASE informatica economica e o strutocamila dupa parerea mea. Nu inveti nici economie, nici informatica.

Pe de alta parte nu pleca de la premiza ca esti 100% angajat ca faci facultatea X. Locul de munca tine doar de tine, cat de motivat esti, cat de bine pregatit esti