| Urelan a întrebat:

An 13 ani si ma gandesc sa plec de acasa. Aveti sfaturi despre cum as putea sa ma descurc?

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu te descurci la 13 ani, intr- o saptamana ramai fara bani(in cazul in care furi), nu ai unde sta, mai dai si de vreun dubios care te vede singura si pune ochii pe tine, stai cuminte.

| Violleta2022 a răspuns:

Unde sa pleci?
Vrei sa fii cautat cu Politia si inchis intr-un orefelinat pana la 18 ani?

| dullcat a răspuns:

Sfatul e sa ramai acasa, din moment ce esti inca minor/a si nu ai cum sa te descurci singur/a, nu ai de unde obtine bani, nu ai cum sa te angajezi, mai risti si sa fii luat/a pe sus de tot felul de personaje dubioase. Orice probleme ai avea cu parintii se poate rezolva, nu este nevoie de astfel de episoade dramatice.

| siriusblack98 a răspuns:

La 13 ani din pacate nu te poti descurca de unul singur pe strazi. Care este problema din spate totusi? De ce ai vrea sa faci asa ceva?

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca nu ai un trai decent in familie, suna la protectia copilului. Singur, e imposibil sa te descurci. Nu poti sa muncesti, nu poti sa-ti cauti chirie, nu poti sa platesti facturi, nu poti nici macar sa locuiesti singur. La orice chestie, e nevoie de actele tale personale si de parintii care sa te insoteasca.