| iulia013 a întrebat:

Anul asta trec in clasa a 7-a si as vrea sa stiu cum este chimia...despre ce o sa invat? scuze categoria!

Răspuns Câştigător
| georgyg98 a răspuns:

Buna,iulia! vreau sa-ti spun ca acum trec in clasa 9-a si am 15 ani.chimia din clasa a 7-a nu este grea deloc! imia aduc aminte ca invatatoarea ne invata simbolurile substantelor chimice si denumirele vaselor chimice.treceam teme usoare foarte usoare! ceia ce trebuie sa faci este sa incerci sa o intelegi de la inceput.sa nu-ti fie frica deloc! eu iti urez succese pe anul viitor. funda?

3 răspunsuri:
| Bailey a răspuns:

Pai... cum sa-ti spun euhee hee La inceput mie mi s-a parut extrem de simplu pentru ca invatam cum se numesc substantele cum se prescurteaza... rolling on the floor Era super simplu si la inceput luam numai 10.
Mai tarziu am inceput sa facem exercitii, formule chimice etc...
Deci chimia este grea, dar trebuie sa invet. oh go on
Funda? :*

| gohsty a răspuns:

Pai...eu am trecut a 8-a vreau sa iti spun,cu chimia nu e de gluma, cand eram mica abia asteptam, in a 6 la fel.dar cand am inceput-o! calvar,acum o urasclaughing inveti la inceput ff usor despre denumirea metalelor si nemetalelor de exemplu arginjtul este Ar, boru este b si asa mai departe,reparticia atomilor pe strat, app :atomi, celule nucleate(adica cu nucleu) etc... apoi formule chimice(cum sa scrii substantele intr-o formula ) de exemplu:potasiu se noteaza ca iar clorula(clorura de potasiu ) se scrie:kcl (cl=clorura) mai inveti diferite chestii precum calcule cu formule chimice si altele foarte grele dar invatale bine si t descurcihappy funda?big grin

| SplashFire a răspuns:

Si eu trec a 7-a :D Am auzit ca prima data o sa-ti dea un tabel mare cu diverse formule cu ar fi "H2O (apa); CO2 (dioxid de carbon) etc. Si o sa trebuiasca sa le inveti pe toate http://anisoarailie.wikispaces.com/TUDOR+DENISA. In laborator, pentru ca se lucreaza cu acide si chimicale, va trebui sa porti halat (cred ca ti-l va da de acolo) si ochelari de protectie. Nu stiu daca in primul an o sa ne lase sa lucram cu eprubete si subsante. Orcum chimia e grea (deci e mult de invatat) dar este si foarte ineresanta;)