| anonim_4396 a întrebat:

Are un profesor dreptul să te dea afară de la oră dacă nu ai uniformă, dar ești îmbrăcat decent?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Înainte da, avea voie. Acum nu mai are voie. Mergi la director/directoare și spune-i problema. În mod clar o să ajungeți la un acord cu uniforma. Deși, sunt unele școli (de la țară) care încă e obligatorie uniformă deoarece pretind că toți elevii trebuie să fie egali în materie de îmbrăcăminte și nu numai.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu are voie sa te dea afara de la ora, orice ai face. Si nici sa te puna absent daca esti acolo.

| Caddy14 a răspuns:

Nici un profesor nu are voie sa te dea afara de la ora. Poate sa te duca la directiune si atunci esti "exmatriculat" pe o zi cu absente nemotivate

| Chrysocolla a răspuns:

Într-un fel, da, are voie. Aici depinde şi de regulamentul şcolii faţă de uniformă.