| คиค a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutor, insa cer seriozitate in raspunsuri va rog.
Asa deci sa incep.
Eu in timpul scolii nu fac altceva decat sa invat.Adica ma scol mananc invat mananc merg la scoala vin de la scoala mananc scriu, mai stau putin la televivor ma culc si programul iar se repeta.
Adica e monoton sambata mai ies cu prietenele, iar in timpul saptamanii odata 2 data la 3 zile ce mai intru pe net.
Adica chiar nu stiu ce sa fac. As vrea sa mai ies din monotonia, sa am un hobby, o activitate extrascolara, dar am incercat si nu mai aveam timp de scoala...
Nu stiu ce pot face straight face ajutor plz.
Pshiholoaga ce parere ai?

12 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Si eu aveam trecut scoala de dupa masa...era ffff nasol. eu mai iesem cu prietenii dupa scoala, da asa cate o ora sa ceva de genu...si in perioada asta de iarna ma mai vedeam cu ele de dimi.seara mai ieseam asa, de ex joi cu baietii, da f rar, si pe mess ma gaseai in fiecare seara. acum e vacanta deci be happy happy

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

E bine că înveţi dar nu e bine că nu trăieşti. Adolescenţa este cea mai frumoasă parte a vieţii, iar dacă nu profiţi acum de ea, nu vei profita niciodată. Mai grav este faptul că dacă ai de acum acest obicei, cu munca se poate să devină la fel... timpul este foarte scump, şi dacă nu profiţi de el ACUM, treci prin viaţă ca şi o cămilă prin deşert. Fără să faci nimic decât să bei, să mănânci şi să îi cari pe alţii după tine. Ţine minte că viaţa trăită cu adevărat se măsoară doar în clipele fericite, care merită să fie ţinute minte. Asta contează cu adevărat.

| คиค explică:

Pai chiar vreau nespus un catel, adic intr-oi perioada chiar cazusem decomun cu ale mama sa-mi ia la vara un catel, insa zilele trecute cand am revenit asupra subiectului tata mi-a zis ca sigur din doua variante una se va intampla adica:
1. Ori nu voi avbe timp s am grija de catel (ceea ce sigur nu se va intampla)
2. Sau voi fi ata de preucupatade catel incat nu voi mai invata atat de bine.
Asa ca tot cee ce fac se leaga de scoala...

| คиค explică:

Nu cred ca aceasta e problema, adica lectia o citesc de 2 ori si deja o stiu foarte bine...
Chear vreau schimb ceva, dar nu stiu ce.

| คиค explică:

Adica cred ca si programul e pre incarcat, in sensul caseara ajung acasa la 6, cand sa mai ies cu prietenele?

| DeeDee a răspuns:

Mai incearca niste activitati extrascolare^^ ce iti face tie placere: intalneste-te cu prietenele prin oras, mergeti la un film, la teatru, la mall sau ceva in special in weekend. Sau fa in weekend niste cursuri de : dans, actorie, etc. sau ca tot stai la caculator, invata sa editezi, fa niste filmulete si pune-le pe youtube^^ Nu te simti prost pentru ca esti constiincioasa si inveti. Sunt sigura ca daca nu iti placea sa faci asta, renuntai demult si te apucai de furat note. E bine si asa, iti pastrezi un comportament controlat si etic ce te vor avantaja mai tarziu. Deci incearca asa: daca luni-vineri + duminica evenutal e pentru invatat, sambata e pentru distractieXD

| bogdand a răspuns:

E cred ca, in loc de a sta la calculator sa iesi cu prietenele pe afara. Eventual daca ai nevoie de un pretext sa iesi afara, ia-ti un catelus. Daca trebuie sa stai in casa cheama o prietena la tine si faceti voi de-ale voastre(machiaje, dans.)
Capul sus!

| ÅñdRa a răspuns:

Draga e foarte bine ca inveti, dar cred ca ar trebui sa iesi mult mai des cu prietenele tale.Nu e nevoie sa inveti in fiecare zi la toate materiile invata sa furi notelehappy. Nu toti cei care au note mari, invata la toate materiile dar stiu sa fure notele.Mult succes:*

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, e FOARTE bine ca inveti. Insa cred ca undeva e o problema. Poate nu est foarte bine organizata? Poate nu ai incredere in tine si citesti de inca 10 ori lectia pe care o stii deja la perfectie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prea stresata, mai lasa invatatu', nu zice nimeni sa nu inveţi, să nu ştii dar nici chiar aşa, mai fa si ceva ce iţi face plăcere, ceva ce te distreză, citeşte sau ieşi în oraş, cred că aş înnebuni în locul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spune Raul9004, nu îţi pierde adolescenţa numai învăţând, trăieşte mai mult, poţi avea o mie de şcoli fără importanţă dacă nu eşti feicită.