| awuh a întrebat:

As putea suferi de claustrofobie? De fiecare data când este aglomerație în autobuz simt ca mă sufoc.Nu am probleme cu urcatul liftului sau altceva, doar atunci când simt spațiu foarte strâns și simt ca mă sufoc și încerc sa mă calmez sa nu am atac de panica

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Poate ca nu e caustrofobie ci anxietate sociala.
Cred ca mai de graba iti e frica oarecum de aglomeratie, oameni, interactionat cu oameni.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poate fi anxietate sociala sau agorafobie. Dar tie nu iti e frica de oameni sau de spatii stramte, ci ti-e frica sa nu ti se faca rau si sa nu faci atac de panica. Cand o sa intelegi ca nu se intampla asta daca detii controlul asupra ta si ca nu e nicio tragedie intr-un atac de panica, o sa iti treaca si anxietatea. Trebuie sa infrunti starile nu sa te feresti si sa te temi de ele. Oricum, aceste lucruri se trateaza cu succes prin psihoterapie, daca te deranjeaza asa tare. Nu iti face griji.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da ai putea, iar acest lucru se poate vindeca la un psiholog.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu-ti incarca mintea cu asa prostie; esti sanatoasa tun! Aerul inchis si mirosurile celor din jur iti creeaza acest disconfort

| HadesSs a răspuns:

E posibil, dar e posibil de asemenea sa fie si de la miros cand e aglomeratie in autobuz sunt tot felul de mirosuri de te sufoci laughing