| JusTPauL a întrebat:

As vrea sa iau nota mai mare la bac.
Dacă ma înscriu și în cazul în care nu ma prezint, mi se anulează sau rămâne nota dinainte?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ramane nota dinainte (asta daca la inscriere ai specificat acest lucru) dar la rezultate va scrie "neprezentat".

| JusTPauL explică (pentru Bondarel99):

Ce sa specific la reijscriere?
În cazul în care nu ma prezint la examenul x sa îmi rămâna prima notă?

| Bondarel99 a răspuns (pentru JusTPauL):

Cand te duci la inscriere trebuie sa spui daca vrei sa pastrezi o anumita nota pentru ca altfel le vei da pe toate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e mi-i ci mi se anulează.
Bacul luat înainte și nota lui sunt însoțite de o decizie legală a unei comisii de bac care eliberează o diplomă de absolvire. Această decizie și această diplomă sunt acțiuni și acte legale. care îți oferă dtale dreptul de a accede în învățământul superior.
Acestea nu pot fi anulate.
Astfel notele obținute înainte la bac, nu le anulează nimeni, nu le poate anula, căci nu are cadrul legal să o facă. Nici după ce mai dai bacul o dată, acele note nu se anulează. În cazul că te reînscrii la bac pentru mărirea notei, și acest nou examen are loc, prin proces verbal și decizia noii comisii de bac, notele noi vor înlocui pe cele vechi într-o nouă foaie matricolă emisă.
Faptul că întâi te-ai inscris la mărire de notă și apoi ai renunțat în scris la aceasta decizie a ta, sau nu te-ai prezentat apoi la reexaminarea pentru mărire de notă nu anulează bacul vechi și nici notele lui. Rezultă doar pentru noua comisie de bac, că ești oarecum neserios sau nehotărât, dar această constatare a lor nu are nici o consecință.

| JusTPauL explică (pentru sadrian46):

Am înțeles.
Faza e ca eu nu sunt hotărât la care din materii sa îmi măresc nota.
As vrea sa ma reinscriu la doua și apoi vad eu la care ma prezint.
Asta ma interesa.
In caz ca merg la mate sa nu îmi anuleze nota de la fizina ca nu m-am prezentat. Sa îmi rămână nota ce am luat-o prima data.