| nothingselsematters a întrebat:

As vrea sa slabesc vreo 10 kg pana in decembrie. Am 59 si 1.62. Credeti ca e ok, ca sa nu imi dau metabolismul peste cap? Si. cum sa fac sa slabesc? Help puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| BoboKitty a răspuns:

In primul rand ca sa slabesti trebuie sa reduci dulciurile si paine adica nu de tot dar asa mai putin si paine pe zi nu mai mult de 4 feli de paine pe zi si poti sa manaci salate ca tot e vara iaurturi cu fulgi din astea asa mai putine prajeli seara la tv(tuturor ne place sa rontaim ceva la tv)sa nu iti iei covrigei si alte din astea ci fulgi de porumb sunt niste batoane dietetice cu fructe chiar si cu ciocolata si sunt foarte bune poti sa iei si biscuiti din acea belvita star.cam atat cu alimentatia acum sa trecem si la sport:
In fiecare seara sau dimineata fa exercitii si in cateva zile o sa se vada eu fac de miercuri si deja se vede.nu conteaza ce exercitii faci dar important e sa incepi cu 5 10 15...si cand ai ajns la 50 iei o pauza ma refer 5 genoflexiuni pe urma 10 si alete exercitii care alegi sa le faci eu de ex fac cu coarda:pun coarda intinsa pe jos si sar in jurul ei din stanga in dreapta sau orice vrei tu sa faci dar sa nu fie foarte abosotioare.
Poti sa iesi afara cu prietenii si sa faci gioking sa sari coarda orice nu conteaza dar sport sa fie poti sa iti inviti prietenele sa dansati chestii de genul asta dar ideea este sa nu fi sedentara ci sa faci sport mult si mai putin la calculator pentru ca ingrasa si dormitul la pranz sau lenevitul in exces iese clar din discutie (somnul ingrasa)dormi decat noaptea cat ai nevoie si in rest ce sa iti zic daca respecti o alimentatie bazata pe fructe si tot ce ti-am zis si daca faci sport iti garantez ca o sa slabesti si daca sari coarda destul de mult o sa fi muschi si patratele pe burta si la piciore la pulpa sus pielea o sa se intareasca nu o sa mai atarne iti zic din propria experiente.si apropo ce inaltime ai si cate kg? pentru ca de ex daca ai 1, 50 trebuie sa ai 40 de kg pentru ca trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat numarul de dupa virgula si tu cum ai 50 trebuie sa ai 40 cu 10 kg mai putin.este un simplu exemplu. sper ca te-am ajutat

| nothingselsematters explică (pentru BoboKitty):

Am 59 de kg si 1.62big grin mersi pentru sfaturi

| BoboKitty a răspuns (pentru nothingselsematters):

laughingprofiti

6 răspunsuri:
| elisabethia a răspuns:

Pai asta inseamna ca a burtica...nu este neaparata nevoie sa slabesti pentru.ca eu am 1.63 si am 53 de kg.eu eram mai grasuta acum 3 luni, dar am incetat sa mai mananc dupa ora 20 si am mancat mai mult fructe(merge, struguri, lubenita) ce se gasea in perioada respectiva si intr-o luna am slabit 2 kh si jumatate.acum depinde si de corpul tau.*tin sa mentionz sa alergam destul de mult si ma plimbam cu bcicleta si cate 10 km-dus intors.incearca sa iei o prietena si sa va plimbati cu rolele/bicicleta sau chiar sa mergeti prin oras pe jos.

| blackmetal a răspuns:

-Fa gimnastica dimineata, dupa-amiaza, seara, cand apuci.
-FARA dulciuri, paine, carbohidrati.
-Redu cantitatea de zahar.
-Redu carnea rosie. Daca intr-adevar vrei sa mananci carne incearca pui sau peste dar fierte.
-Legume si fructe pe cat de multe.
-APA, APA, APA! Peste 2 litri in fiecare zi. (asta daca nu vrei vergeturi... si crede-ma ca am patit-o)
-Si iar sport...
Sper sa reusesti!
XOXO

| Eco a răspuns:

Incercati dieta Montignac! Este perfecta atat pentru cele care vor sa slabeasca cat si pentru cele care vor sa se mentina si sa manance sanatos. Gasiti meniuri si retete pe http://femeiladieta.blogspot.com

| ANDREyCev a răspuns:

BUNA, iti dau un sfat, mananca in limita bunului simt, si uite aici exerciti pentru abdomen http://www.youtube.com/watch?v=kHSCmwHaGJs dimineata si seara, si rezultatele se vor vedea, bafta, dar trebuia sa dai mai multe detalii, sti ca esti fata/baiat ca ai x ani, sti asa se pune o intrebare