| Papusicaaaaaa12321 a întrebat:

As vrea sa stiu cum zboara pasarile? ce le ajuta?

6 răspunsuri:
| me a răspuns:

Pasarile au in oase aer, si de asemenea au pungi cu aer sub aripi, ceea ce le mentine in aer.

| NewSummer2013 a răspuns:

Pasarile zboara cu ajutorul aripilor.winking

Dar adevarata smecherie consta in oasele lor big grin

si anume : pasarile au oasele goale, nu pline, ca sa poata zburawinking

astfel sunt mult mai usoaretongue

| CybeRAthlete a răspuns:

Miscarea aripilor laughing

serios acum, unele se folosesc de anumiti curenti de aer cald care le sustin si pe care planeaza, altele prin miscarile aripilor cu care directioneaza aerul pentru a putea avea portanta.
bafta

| CybeRAthlete a răspuns:

Si greutatea are un factor determinant. oasele pasarilor sunt goale, forma aerodinamica, muschii folositi miscarii aripilor foarte dezvoltati, etc...
bafta

| Sun life a răspuns:

Aripilelaughing

| Rioko a răspuns:

Aripilewinking