| MoNsTeR a întrebat:

As vrea sa stiu si eu va rog km ce orar este la jurnalism la liceu(cate ore din fiecare). din ce se dau tezele.si ceva impresii cum vi se pare este greu usor etc.mrs all

Răspuns Câştigător
| kinley a răspuns:

Jurnalism?! poate la profilul uman la filologie. cele mai multe persoane care opteaza pentru acest profil sunt fetele. E chiar usor si nu e stress ca la mate-info sau celelalte. Dai teze la romana, engleza/franceza, istorie/geografie, latina. Daca vrei sa treci usor prin liceu atunci du-te la profilul asta. In general se fac vre 2 ore de geografie si istorie pe saptamana, vreo 3 de engleza si franceza, 1 de latina si 4 de romana. Daca o sa mai alegeti si optionale la aceste materii o sa faceti cu cate o ora in plus pe saptamana. Pe langa orele astea o sa faci logica(cls a 9-a), psihologie(cls a 10-a), sociologie si economie (cls a 11 a ), filosofie (cls a 12 a).

4 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Jurnalism? Presupun ca e renumitul,, stiinte sociale'' sau cel putin la fel. Uite orarul : Romana-4. Engleza/franceza (2-3 ore depinde ce limba este clasa avansata). Latina-1 Fizica-2.Biologia-1.Chimia-1.Logica, psihologie, economie, filozofie 2 ore (teze in a9, 10, 11, 12 la fiecare din ele). Mate 2 (faci pana in a 11 cred) desen/muzica-1 ora.Alte optionale 1 ora. Istorie, geografie (2 in a9a. dintr-a zecea o sa ai 3). Informatica 1ora. Sport-1 ora.Religie-1.Cam atata. cred. Sper ca te'am ajutat. Teze dai la acele materii de uman ce ti am zis mai sus, romana, engleza sau franceza, si la alegere intre istorie si geografie.

| kinley a răspuns:

O sa fie un avantaj pentru tine care dai la academie daca te duci la filologie pentru ca pe asta se bazeaza: engleza romana istorie

| MoNsTeR explică:

Nu stiinte sociale.profil filologie-jurnalism cred ca ii spunebig grin...numa mi-a mai zis un prieten ca amu o sa se faca o sectia numa junalism fara filo(mama la cel mai bun preten a lui lucra la scl si mno. ceva bine cre ca mi-a fi zisstraight face). mai astept si alte parereri sa vadbig grin

| MoNsTeR explică:

Faza cu fetele ii interesanta. mi-a zis-o si prietenu si recunosc ca si asta ii unu din motivebig grin:X. dar totusi dupa liceu as vrea sa merg la academia de politie din bucuresti. ce credeti. o sa pot lua examenele la engl rom si isto daca merg la jurnalism?big grin