| viseaza a întrebat:

asa incep iar prietena mea cea mai buna alexanrda[12] i-a venit ieri ciclul numaic a e speriata nu stie ce sa faca si pe langa asta ff timida pentru ca i-a venit o secretie mai " gelatinoasa" maro si cica nu a patat in 3 zile nici macar un protej slip din acela [in total adica] mamei sale nu i-a zis specific ca tipa e virgina nu a umblat pe aclolo si nici nu s-a lovit credeti ca asta e menstruatia astept parerei pentru a o calma:X am sa dau s funda

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

De obicei, venirea ciclului menstrual este precedat de crampe abdominale.
Prima data cand vine menstruatia s-ar putea sa nu dureze foarte mult. Nu trebuie sa se ingrijoreze prea tare daca se intampla acest lucru pentru ca este nevoie de cateva luni sau chiar ani pentru a se regulariza. Ciclul menstrual vine de obicei la 28 sau 30 de zile si tine intre trei si sapte zile. Daca la ea nu respecta aceste valori, nu inseamna ca este neaparat ceva in neregula cu ea.

| Sun life a răspuns:

Este. Asa este prima data. Sa nu se sperie, e normal.Nu vine regulat.Si chiar daca are 12 ani, consider ok.Asa am fost si eu si majoritatea fetelorhappy.

| viseaza explică:

Inteleg dar mi-a zis ca cica nu a patat nici macar un protejslip si ca chestia aia gelatinoasa ii vine nimic mai mult si maro.sigh e f speriata si habar nare cum sa-i zica lu maicasa

| cristi 25 a răspuns:

Nu stiu asa ceva mai ales ca sunt si baiat dar bine nu mai intrebat pe mine special dar ca tot am citit de prietena ta e posibil sa fie ciclu ce daca e domnisoara eu am inteles ca si la domnisoare vine ciclu.si chiar e ciclu mai mult ca sigur...