| Eusunt132 a întrebat:

ATENTIE! o sa spun o poveste destul de lunga asa ca daca vrei sa ma ajuti o poti face, te rog! Deci cam acum un an si 10 luni am cunoscut o fata pe Instagram, vb cu ea ca orice om normal. Am plecat in oras, m-am conectat la boxa unui prieten si acela a vrut sa pune o melodie anume, dar el a vorbit cu fata asta vreo 2 minute si a spus ca vreau sa fim impreuna ( eu nestiind atent). Dupa mi-a fost rusine si mila sa ii spun ca nu am fost eu, am vorbit vreo 5 zile si in a 6 zi ne-am vazut doar noi 2. Eu nu simteam nimic pentru ea, insa am sarutat-o. Dupa am mai vorbit 2 zile pe insta si fostul meu prieten ma indrumat sa imi bat joc de ea (Am fost total alta persoana si m-am schimbat de la cer pana la pamant cu tot cu anturaje si alte nebunii). M-am despartit de ea si nu am mai vorbit. In august in anul acesta aflu ca sunt cu ea in clasa la liceu, amandoi boboci la acelasi profil. Fata s-a schimbat total din toate punctele de vedere, este mult mai matura, frumoasa si desteapta. In septembrie am simpatizato si din octombrie am inceput sa o iubesc. Am iesit ca sa ii spun tot ce s-a intamplat in trecut si ca imi pare rau pentru tot ce s-a intamplat. Fata mi-a spus prin noiembrie ca nu mai simte nimic pentru mine si ca ii este foarte greu sa mai simta ceva pentru mine. Fata m-a refuzat de 3 ori, mi-a spus ca nu vom mai fi niciodata impreuna si ca nu simte nimic pentru mine. Parintii mei sunt divortati, imi este foarte dor de mama care nu ma m-ai ajutat cu nimic de 11 luni. Fosta mea seamana foarte mult cu mama mea, are app si acelasi gesturi. Prima oara cand m-a refuzat Fosta mea m-am si certat cu mama mea la telefon. Asta fiind acum o luna, eram singur acasa si am vrut sa ma urc intr-o masina de a lui tata si sa ma fac praf intr-un parapete. Norocul meu a fost ca nu am gasit cheile. Am incercat sa o uit pe fata asta prin alte fete, dar nu vreau sa imi bat joc de altele pentru a uita-o pe acesta fata. A fost prima mea iubita, alta nu am mai avut. Am cedat atat de mult in cat am fumat si ce nu ar fi trebui sa fumez, cu gandul ca o voi uita pe ea. Dar degeaba, nu stiu ce sa mai fac, nu imi vad fericirea decat in ea. Altii se dau la ea si o vor doar pentru o noapte, iar ea nu isi da seama acest lucru, imi este foarte mila. mai are si probleme de sanatate si de familie, o iubesc la nebunie, iar cand ii spun asta spune ca este doar o iluzie sau ca nu este adevarat. Fata tine la mine, dar intr-un mod de prietenie, nimic mai mult. Am nevoie de ajutor, nu mai rezist mult. Am uitat sa mentionez ca am 15 ani jumate.

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Ti-am dat mesaj in privat.

| KLiNK a răspuns:

Nu prea am fost activ aici, dar am văzut întrebarea și m-am logat să îți răspund. M-am lovit la vârsta ta de o treabă asemănătoare (acum am 21), iar după, au urmat și alte lucruri de genul ăsta. Noi ca băieți, avem tendința de a idolatriza femeile cu care suntem într-o relație sau cu care am fost. Problema asta are legătură și cu stima de sine, deși nu mă pronunț despre asta pentru că nu ai menționat nimic în legătură cu ea.
Dar știi, nu e deloc bine să îți pui toate bazele fericirii într-o singură persoană, să crezi că fericirea constă doar în persoana respectivă. Cel mai ok este să muncești la tine, să te simți bine pentru că ești tu. Și în cele din urmă tu să fii motivul fericirii tale, nu alte persoane. Știu, te întrebi "cum să fac asta? doar eu știu ce simt". Și ai dreptate. Doar tu știi ce simți și cum simți. Dar de cele mai multe ori pun pariu că îți faci filme cu "ce ar fi dacă.", și ajungi să îți setezi reperul împlinirii tale ca fiind ea. În realitate nu e deloc așa, iar o relație de lungă durată nu se bazează pe "doamne, o iubesc așa mult, aș face totul pentru ea", o relație e mai mult ca o pătură caldă pe care o pui peste tine atunci când simți că îți este frig. Idolatrizarea asta, mai exact problema ta, e o treabă care nu ține deloc de ea, și ți-ai format-o singur prin gândurile și "filmele" pe care ți le faci. Tipa respectivă a luat o decizie pe care va trebui să i-o respecți.
Eu te sfătuiesc să lucrezi puțin la tine, fii mai indiferent, dar totuși ține un ochi pe ea. Fii mai puternic pentru că sigur poți, iar dacă faci asta, nu exclud o un eventual interes din partea ei. Și dacă totuși nu poți să te faci să fii sursa fericirii tale, găsește în ea motivul. Adică fă chestia asta pentru atenția ei. Lucrează la tine pentru atenția ei. Mulți o să mă contrazică, dar sunt de părere că dacă ai o problemă de genul, trebuie să faci în așa fel încât să găsești în ea un punct de plecare pentru motivația ta.
Cum ar fi pentru tipa asta să vadă că nu o mai cauți, că ești fericit cu tine și că efectiv îți place cine ești? Eu zic că ar fi curioasă și poate ar vrea să vadă motivul chestiei ăsteia, iar asta înseamnă apropiere.
Viața e frumoasă, și nu constă într-o singură persoană. Și sunt absolut sigur că îmi vei da dreptate la un moment dat.

Multă baftă în continuare. Și ține minte. Pentru tine, o persoană, oricare ar fi ea, nu este totul. Ci mai degrabă tu ești totul.

| Eusunt132 explică (pentru KLiNK):

Mulțumesc ❤

| Eusunt132 explică (pentru KLiNK):

Salut, mi-a trecut acum o luna de fata asta, dar am rămas cu traume mari. Nu mai realizez ce fac și lucruri de genul. E foarte grava situația, dar măcar nu o mai plac sau iubesc. Mersi!

| marrryya a răspuns:

Hey. Uite ce este, viata ta nu se rezuma doar la ea.
Nu cred ca mai trebuie sa iti spun ca prietenul tau este un idiot, corect? Si nici ca si tu ai fost naiv cand l-ai ascultat, corect? Inteleg ca poate nu ti-ai dat seama de ceea ce o sa se intample si ca poate nu ti s-a parut gresit ce ai facut atunci (mai ales ca ai sarutat-o desi nu simteai nimic pentru ea), insa presupun ca ai realizat si tu intre timp ce nu a fost bine. Bravo ca te-ai schimbat total, asta un lucru bun. Nu stiu in schimb cat ai realizat cum a afectat-o pe ea : te iubea, i-ai dat sperante si ti-ai batut joc de ea. Sincer, ca si fata (tot 15 ani am si eu, asadar nu e o diferenta uriasa in gandire), nu cred ca te va mai iubi o data. Da, in regula, te-ai schimbat si poate ca a vazut si ea asta, insa cel putin din punctul meu de vedere sansele sa te placa iar sunt foarte mici. Si nu pentru ca e ceva gresit cu tine acum (si tu pari mult mai matur in gandire), ci din cauza a ceea ce ai facut atunci. Tu acum esti mult mai ok (sau cel putin asa mi se pare mie) si clar nu mai esti ce erai atunci, insa asta nu e scuza pentru ce ai facut. Da, a fost o greseala si sunt sigura ca ti-ai dat seama si tu de ea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te invinovatesti prea mult. (Corect, ai gresit. Insa cat timp ai realizat asta si ai incercat sa repari la tine ce nu era ok ia-o ca pe o lectie si nu te mai gandi la asta. Pur si simplu nu a fost relatia asta menita sa fie, atat. Partea buna e ca acum esti o persoana mai ok si ca ai invatat ceva din toata povestea) Cat despre asocierea fetei cu mama ta, cred ca ar fi in regula sa nu o mai faci, fiindca poate interfera cu sentimentele tale. Daca iti e foarte dor de mama ta, iar fata asta iti aminteste de ea, e posibil ca o parte din tine sa tina la ea doar din cauza asemanarilor dintre ele doua.
Cat despre parapete, scuze ca o spun asa, insa esti nebun? Nu e ok deloc ca ai incercat. (Bine, ai incercat sa cauti cheile, dar din fericire nu le-ai gasit) Uite, nu merita. Inteleg ca o iubesti si ca regreti ce ai facut atunci (fiindca de asta nici nu vei mai avea cel mai probabil sanse cu ea), insa trebuie sa treci peste, la fel cum a facut si ea. (Da, stiu ca e mai simplu de spus) A fost o greseala care nici nu a fost 100% din vina ta (spun asta fiindca prietenul tau ti-a dat ideea). Nu poti merge in timp sa nu il mai asculti si nici nu mai poti sa repari ceva fata de ea. Tot ce poti este sa te schimbi pe tine si sa inveti ceva din toata experienta, iar asta ai facut deja. Mai mult nu e posibil, imi pare rau. O sa dureze pana o uiti, insa incearca macar sa accepti situatia, va fi mai simplu dupa.
Sincer nici nu cred ca ai putea sa o uiti pe ea daca incepi sa te vezi cu fete oarecare. Daca iti place chiar si putin de altcineva poti incerca sa vorbesti cu persoana aia, poate te va ajuta. Nu inseamna sa intri intr-o noua relatie din primele 5 minute, ci doar sa nu iti impui sa nu mai vorbesti cu nimeni pana nu treci complet peste ea. (Ceea ce e foarte putin probabil. Vei trece si vei fi mai bine, sunt sigura de asta, insa o parte din tine tot va ramane a ei si e complet normal).
Imi pare rau pentru toata povestea si sper ca vei fi mai bine, daca vrei putem sa mai vorbim pe privat de asta.

| Eusunt132 explică (pentru marrryya):

Ig:burlyyyy

| marrryya a răspuns (pentru Eusunt132):

A, dar daca am nimerit contul bun (si nu garantez ca am facut asta) nu iti pot da mesaj decat daca ma ai la follow.

| Eusunt132 explică (pentru marrryya):

Adică? Spune-mi instagramul tău

| Eusunt132 explică (pentru marrryya):

Te rog sa mi-l spui pe al tau happy

| marrryya a răspuns (pentru Eusunt132):

Ti l-am dat acum in mesaj privat