| nobody_9468 a întrebat:

Ati avut de ales intre bine si rau? Ce ati ales?
Credeti ca intodeauna binele ne ajuta sa fim ceea vrem?
Voi ce ati alege intre a avea o viata de adolescent cuminte sau una de adolescent care le-a incercat pe toate?
Credeti ca in Romania mai avem sanse "sa traim bine"?
Ma tot gandesc sa fac o facultate sa fiu fata cuminte, insa am o multime de prieteni care au facultatea terminata si se angajeaza ca vazatori sau mai stiu eu cestraight face. Nu credeti ca in Romania au mai mult succes pitipoancele din care explodeaza prostie?
Ati prefera sa fi'ti demni, cinstiti cu capul sus si sa avetii o viata de 2 lei sau o persoana mai putin demna, care prin trecutul ei sa realizeze ca nu poate ridica sus capul, dar sa aiba o viata de bani gata?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

As prefera sa va un om in oglinda nu un idiot care o scalda constant.Nu am de ce sa ma ascund dupa deget si sa ma dau eu aia care ii ies toate snur. Evit sa aleg dintre bine si rau pentru ca binele e cam inselator in ultima vreme.Si am inteles o chestie recent:cu cat analizezi mai mult cu atat esti mai in ceata.Concluzia:Uneori deciziile luate pe moment sunt mai bune, decat nehotararea
Ce inseamna sa fi de fapt nehotarat? Sa nu iti placa nici varianta a si nici b si sa te plangi ca nu exista varianta c

| Lora a răspuns:

Buna! Eu sunt Laura.Am 20 de ani si-am terminat liceul anul asta. N-am dat mai departe la facultate pentru ca ma astepta iubitul in Franta si-am venit aici, am 2 luni de cand sunt aici si merg la lucru ca menajera la 4 case, vreau sa-ti spun ca e extrem de greu pentru cineva ca mine care n-a lucrat in viata ei/lui ajungi acasa extenuat/a de oboseala trebuie sa alergi ca un titirez sa asterni paturile, stergi praful, dai cu aspiratorul, speli pe jos, curati baile, faci curat la bucatarie, calci, asezi masa, impaturesti haine si cate si mai cate plus ca fiecare cucoana are pretentiile ei si regulile casei facute de ea unele te trimit sa-i faci si cumparaturile, sa te uiti in frigider daca are produse expirate, eh munca multa pentru ce? pentru 10 euro pe ora.Casele sunt mari, nimeni nu te ajuta, habar n-am inca unde is toate hainele, papuci, cersafuri, prosoape, produse pentru baie, produse pentru bucatarie, pentru masini de spalat haine, vase, trebuie sa le inteti care e pentru una care e pentru alta, e foarte greu, asa ca eu spun sa fii fata cuminte, sa mergi la facultate, sa iei o diploma in mana, poti sa mai faci o facultate dupa ce o termini pe prima, cat mai multe diplome pentru un ceva cat mai bun si cat mai gros ca sa faci ce fac eu ci sa stai cu fundul pe un scaun si sa butonezi un aparat iar banii sa vina. Sper sa iti fi fost de ajutor. O zi buna!

| andrei a răspuns:

E greu de ales...

eu in locul tau as face facultatea aia si as pleca din ROMANIA pentru ca in orice tara din vest pitipoancele=0 si un om cu facultate este un om respectabil chiar daca e vanzator

aici in Romania pai sa ai 10 facultati daca esti vanzator si vine o pitipoanca care nu stie sa se lege la sireturi est un rahat pentru ea.( scuzami te rog limbajul)

fi fata cuminte si ai sa vezi ca ai numai de castigat

| JuLien a răspuns:

Decat destept si nefericit...mai bine prost si fericit.
intre viata de adolescent cuminte si unul batut in cap...as alege calea de mijloc. pentru ca niciuna nu te ajuta sa devi ceea ce vrei. daca esti prea cuminte nu e bine, si nici daca iti faci de cap prea mult nu e bine. si in Romania poti avea succes indifernt cum estiwinking

| mary a răspuns:

Stii... eram confuza si la fel imi puneam si eu intrebarile acestea dar acum m-ai facut si mai confuza... viata mea devine din ce in ce mai confuza. cred ca as prefera sa fiu o adolescenta cuminte dar cu o mama care sa o inteleaga si care sa o ajute. prima parte este adevarata dar cea cu mama mai putin. si crezi ca daca ai o pitipoanca din alea "din care explodeaza prostie" ai avea mai mult succes? chiar si asa: ai vrea sa ai mai mult succes si sa fii o pitipoanca sa te arate lumea cu degetu' pe strada: "ia uite-o si p'aia! cati bani are dar e proasta bata! se face de ras!" mai bine e sa faci o facultate iar apoi sa ai o slujba demna chiar daca nu e cea pe care ti-ai dorit-o. in viata nu putem sa facem chiar ceea ce ne-am propus. poate tu vroiai sa fii arhitecta dar ai ajuns profesoara. viata ne rezerva multe surprize.

si chiar si asa, nu vreau sa fiu una din alea de bani gata care are totul pe tava si la orice patru la scoala il suna pe tati si langa el apare un zece CA PRIN MINUNE. mai bine sa fiu fata pe care nu o observa nimeni dar macar sa stiu ca am sufletul impacat.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Daca iti cauti motiv sa devii o curva, noi, curvarii, te sustinem cu urlete si aplauze.

| al3xxandra a răspuns:

Da am avut de ales intre bine si rau. de cele mai multe ori cand am ales raul s-a intamplat bine in timp. eu nu cred ca in romanica noastra mai avem sanse sa traim bine. asa este. au mai mult succes cele din care explodeaza prostie dar asta este. nai ce sa faci. fa o facultate. pe care o vrei. pentru ca vei ajunge departe daca chiar te tii de ea. as prefera sa fiu cinstita si cu capul sus decat sa se zica despre mine niste lucruri oribile de care o sa-mi para rau
sper ca am rasp bine la intrebare

| IngerasDeCiocolata a răspuns:

laughing Cum sa ai o viata de bani gata daca esti o pitipoanca... eu zic ca partea cu adolescenta cu facultate si cu capul pe umeri este mai buna, depinde ce facultate faci, si daca altii prietenii de ai tai nu au ajuns departe nu inseamna ca nici tu! infine tu faci cum vrei tu! dar parerea mea este sa faci o facultate ca altfel esti vazuta in lume decat o pitipoancawinking