| Loredana1209 a întrebat:

Atunci cand vorbesc in fata unui grup de persoane care ma privesc, incepe sa-mi izbucnească un mușchi din jurul gurii, incurc cuvintele, ma bâlbâi câteodata, mii frica sa nu fiu criticată. De ex. Merg la un centru de cunoaștere a carierei si uneori facem exercitii pe rând in care trebuie ori sa performam ori sa vorbim si am observat ca stresul ma acaparează chiar cu câteva minute înainte să fie rîndul meu. Am mai observat ca ma bilbii mai mult cand trebuie sa ma mișc in acelasi timp sau sa explic ceva si ma inrosesc doar cand stau locului. Muschiul imi zvâcneste in ambele momente si mi-e frica ca ma da de gol. Vreau sa opresc asta..cum s-o fac?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mezeicristina33 a răspuns:

Nu te mai uita la muschii aia, ca vorbesti cu acea persoana nu cu muschii! uitra te la nas sau la frunte daca nu poti sa te uiti in ochii lor.ai incredere in tine, si fi sigura spune si tu:pot sa o fac si gata!

| Loredana1209 explică (pentru mezeicristina33):

Nu e neapărat să mă uit la cineva ca automat pulsează. Nu pot controla asta..am incercat

| samuelrockwer a răspuns:

Buna! Problema este de la stres, te stresezi ai niste ganduri negative, de exemplu : ai patit-o odata si poate s-a luat cineva de tine din cauza asta, si acum ai inceput sa te stresezi sa ai gandul asta ca aush o sa ma bilbii si te starui sa nu o faci dar ofaci nici nu-ti dai seama si alti pot sa se ia de tine, cel mai bine discuta cu o persoana/ruda in care ai incredere si poate te ajta cu un sfat ceva, dar daca nu ai asa persoane de incredere du-te la un psiholog, crede-ma te va ajuta. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat