| Sebastian_Sebastian_1994 a întrebat:

Avand in vedere faptul ca lucrurile au luat-o razna in lume si numeroase atentate se pun in lume va intreb, mai in gluma, mai in serios, despre ceea ce credeti in legatura cu teoriile referitoare despre aparitia omului? acestea sunt 2 si sunt:creationism si evolutionism...

2 răspunsuri:
| Rakanishuu a răspuns:

Exista la nivelul societatii civile tot mai multe voci care apologizeaza ateismul social, incercand sa creeze o alternativa contra-faptica, o dispersie radicala a societatii moderne de cea precedenta ei, cea mai des intalnita fiind chiar controversa "creationism si evolutionism". Nu trebuie sa ne aruncam din prima asupra lucrurilor care par mai adevarate, iar ateii au bulversat societatea postmoderna care acum neaga cu suficienta abisala ideea de creationism.
Problema este ca ambele teorii sunt incomplete, iar acest inconvenient poate fi rezolvat prin ideea de "Creationism stiintific evolutionist", cu care eu sunt de acord. Doveziile stiintifice in favoarea unui Creator cred ca sunt cea mai buna cale de a evita cat de cat neproductivitatea si brain-damage-urile ce apar in momentul in care cineva, din nestiinta, iti prezinta o teorie presarata cu lipsuri, fie ea pro sau contra ex: Creationismului.

| Scarbo a răspuns:

Depinde si de logica aici, ADN-ul cimpanzeiloir este la fel cu cel al oamenilor in proportiede 98%, deci se vede clar ca ne inrudim cu ei, pe cand in creationism, omul a fost creat din pamant. Chiar si teroria creationista a sumuerienilor este mult mai plauzibilia decat cea a crestinilor. Teroria vechilor sumerieni spune ca omul a fost creat de o rasa superioara noua numita rasa Enki, cu ajutorul unuor experimente de hibirdizare folosind ADN-ul de maimuta impreunat cu ADN-ul rasei Enki (dar sunt putini cei care stiu despre aceasta antica terorie a sumerienilor, cei mai multi cand aud de creationism se gandesc automat la crestinism, deci nimeni nu cred ca mai ia in calcul si acea teorie veche). Tu alegi ceea ce ti se pare mai logic.