| ForeverWarrior a întrebat:

Aveti planuri de a schimba lumea in bine?

3 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Aș putea face lumea un loc mai frumos (dacă aș ajugce un om cu influență) însă mi-ar fi imposibil să creez o lume mai bună.

| ceaiuldetei a răspuns:

Nu poți să bați la ușile oamenilor și să le ceri să schimbe lumea. Vei primi înjurături.

Și dacă ți-ar ciocăni cineva la ușă să te întrebe dacă ai vrea să schimbi lumea, probabil și tu l-ai înjura.

Nu spun că e deplasat punctul tău de vedere, ci spun doar că e imposibil. Lumea nu se va schimba. Nu această lume. E prea mult haos și valori morale nu prea mai sunt. Se prețuiește altceva. Nu-i pasă mai nimănui de schimbarea despre care vorbești tu. Și probabil nici ție.

Tu ai făcut vreo schimbare în bine, la tine, de când te-ai născut? Ai îndrumat și pe alții? Sau stai pe TPU și întrebi oamenii dacă "au planuri de a schimba lumea în bine"?

Lumea asta nu vrea să fie schimbată. Dacă nu îți vine a crede, uită-te mai des la știri. Mergi mai des în cluburi. Interesează-te despre cum merg lucrurile în mănăstiri și în școli. E haos și multă mizerie. Și în lume și în oameni. Iar dacă vor bine, vor doar pentru ei și nici măcar atunci.

Nimeni nu vrea să muncească pentru altul. Iar a vrea să schimbi lumea, nu înseamnă să muncești doar pentru tine. Cred că oamenii sunt sătui să fie sclavi, deși în mare parte muncesc pentru alții și primesc la schimb un acoperiș și niște mărunțiș cu care să își plătească facturile.

Acum să trec la ce te interesează pe tine: nu, nu am planuri de a schimba lumea. Las altora onoarea. Succese.

| sparky34 a răspuns:

Lumea nu se schimba cu o persoana, trebuie sa fim uniti pentru a schimba lumea in bine.