| scarswillstay a întrebat:

Azi dau teza la romana si imi este foarte frica. La clasa nu am repetat nimic, si a zis ca ne da genul liric sau epic ( demonstatie pe text la prima vedere )Eu am repetat gramatica, fonetica, figuri de stil, chestii pe care le stiam dar... simt ca nu stiu nimic si am MARI EMOTII LA COMPUNERE sad Anul trecut am luat 10 pe ambele semestre dar amul asta nu ma simt in stare... Ce sa fac? (sunt cls. a 8-a)

Răspuns Câştigător
| Karinakari99 a răspuns:

În timpul tezei să laşi emoţiile la o parte şi să te concentrezi.Chiar n-aţi făcut nimic în clasă cu genul epic sau liric? Eşti bun/ă la română dacă ai luat 10, nu mai sta pe TPU, mai repetă şi nu-ţi fie teamă. Succes la teză! Eu dau teza la română miercuri (23 noiembrie).

1 răspuns:
| InSty a răspuns:

Buna nu stiu cat de mult o sa te ajute mesajul meu dar, mai bine ramai relaxat gandeste-te ca este o simpla testare //Orikum daca ai luat anul trecut 10 pe ambele semestre inseamna ca ai stii destul de bine romana iar materia se reia de obicei Succes aa si la demonstratie sau argumentare sau ce o sa-ti dea sfatul meu este sa folosesti ( In primul rand In al doilea rand Pe de alta parte) sunt niste conectori cu care impresionezi majoritatea profesorilor