| anonim_4396 a întrebat:

Azi la mate am luat un 5... primul meu 5.SI mooor avem o profa exigenta inca nu am vazut-o zambind, da note mici la fiecare mica greseala si e greu sa scoti note mari la ea numai daca esti un geniuu (eh nici chiar asa). Ai mei nu stiu si eu am planuit sa nu le spun pana nu i-au note mai bune la mate. Dar, tot azi diriginta a zis ca pana joi sa avem lucrarile si carnetele semnate ca de nu ne scade un punct la purtare, ce-a ce e naspa.Acum trebuie sa ma gandesc cum sa le spun parintilor care sunt foarte de treaba cu mine, dar ma cearta rau la note proastesad si au spun ca nu imi vor mai lua nimic de Craciun sau de ziua mea daca i-au note sub 7, dar nu asta este problema ci faptul ca i-am dezamagit.Va rog un sfat ceva, dau funda si voturi happy

Răspuns Câştigător
| psycho771 a răspuns:

Scuza-ma, dar cred ca ai parinti absurzi. Tu iti dai silinta, iar ei vor ca tu sa fii perfecta. Nu se poate. Intreaba-i pe ei ce note au avut cand erau de-o varsta cu tine. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu e suficient sa fii prima din clasa, daca in rest esti o ratata, adica nu stii sa faci nimic decat sa-nveti. Spune-le sincer, ca oricum trebuie sa faci asta. Nu esti nici prima, nici ultima eleva care ia 5. Nu e de laudat, dar este si asta o nota. Ea reflecta cunostiintele tale pe termen scurt, adica din capitolu` din care ai dat test. Daca e primul 5 inseamna ca esti o eleva buna, dar toata lumea mai greseste. O nota mica nu e chiar asa o problema. Bucura-te ca esti sanatoasa, iar cadou oricum primesti :*

1 răspuns:
| Rux04 a răspuns:

Eu zic sa le spui. Daca le ascunzi tot vor afla pana la urma.