| anonim_4396 a întrebat:

Azi la stiri spuneau ca Iranu vrea sa declare razboi Israelului din cauza unei stramtori sau ceva de genu! Insa daca ar fi sa izbuneaasca un razboi credeti ca ar fi al treilea razboi mondial?
Adica in razboaie se implica mereu America si se risca o alianta militara cu Russia, China, Japonia. Dupa care Israelul e sprijinit si de NATO si va dati seama ca se strang ogramada de tari de ambele parti si sa nu uitam de Alkaida (cred ca asa se scrie) care sigur va fie de partea Iranului. Ce credeti despre asta? Credeti ca va avea legatura cu prezicerile ca sfarsitu vine in 2012?

Răspuns Câştigător
| MyKatya a răspuns:

Pai luand in considerare faptul ca iranul este o putere militara destul de mare (datorita bombelor si razboiului pentru petrol pe care il duce cu S.U.A. ) sunt sanse destul de mari sa vina al 3 le-a razboi mondial.

Luand in considerare faptul ca S.U.A "vaneaza" de mult timp petrolul iranului, va semna un tratat de alianta si de intr-ajutorare cu Israel, deoarece oferta castigarii unui asemenea razboi este mult prea tentanta.

Insa cum Rusia si S.U.A si-au dezvoltat in timp un razboi diplomatic secret(cu toate semnele prietenesti dintre cele 2 state, sunt doar de ochii lumii- KGB si CIA+FBI lucreaza la greu ), Rusia isi va arata interesul in fata Iranului, sperand ca un posibil razboi destul de iminent sa izbucneasca, insa sa "surprinda" Europa.

Cum in China sunt cei mai reci si mai cruzi comunisti, logic ca Cea mai mare forta economica si militara din Asia(in 2009 si 2010) va fi de partea Rusiei.

Din cate s-au putut observa pana acum, China a dezvoltat o relatie destul de rece cu Japonia, de accea cred ca Japonia v-a trece de partea S.U.A. si Israel. Insa cu totii ne amintim de bomba de la Hiroshima si Nagasaki... Deci s-ar putea ca sustinerea pe care aceasta o va acorda fata de America sa fie doar de intr-ajutorare, in speranta unui viitor cu mult mai bun al japonezilor din America.

Apropo : nu "alkaida" ci "al-qaida"winking

Si... 2012 este doar de ochii lumii. Tu sti ce bine se vand cartile despre sfarsitul lumii anul asta? ca painea calda. De aceea multi profita.
Eu una tin sa cred ca Mayasii au prezis sfarsitul calendarului Mayas, dar inceputul altui calendar

Gandeste-te ca la sfarsitul anului happy Cand calendarul nu mai este "2011" ci dupa ora 00:00 devine "2012"winking

App. *ce am spus eu acolo cu razboiul, asa cred eu si cu profa` de isto ca se va intampla, acum nu se stie sigur happy *

Funda? puppy dog eyes Sper ca ti-am "deschis ochii "winking