| spumant3444 a întrebat:

Ba asta ne trebuia nouă? Sa nu se mai duca elevii cu fuste scurte si pantalonii rupti la scoala? Dar de eşecul ala de programă ce spuneti..nimic..de baile alea care miros de la un km si de personalul si profesorii care NU isi fac treaba..tot nimic..de rata de ABANDON scolar? Mda exista probleme mai bune decat imbracamintea..despre care nu se face absolut nimic si mi se pare ireal.Copiii nu au sali de clasa moderne si voi faceti sala de detentie? Ne comparam cu statele dar avem 0 şanse.Invatamantul este la pamant, scolile/licee in renovari" dar e praf, pustiu si soareci peste tot.Nu ma mir de ce ni se pare un calvar scoala.(pot exista exceptii tin sa mentionez). RUSINE! Mi se pare o mizerie treaba asta.Nu ma luati va rog cu "uniforma trebuie " sau alte din astea ca nu suntem in anii 90, a trecut timpul ne-am modernizat, normal ca o tinuta decenta si nu strigatoare la cer mi se pare si mie potrivita.Dar nu mi se pare asta o prioritate pe langa problemele reale existentehappy.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o schimbare in bine!
Totul se va schimba treptat-treptat, dar ma bucur enorm ca se face educatie pornind de la copii care si-au luat-o in cap.
Imbracamintea oricum trebuia rezolvata fiindca era deja de netolerat asa ceva, fiindca copilasii de 14-15 ansori au ajuns sa se imbrace sexy si vulgar la scoala, parca s-ar duce la sexuit, nu intr-o unitate de invatamant.

Eu sper sa va re-introduca uniforma obligatorie, asa cum este in occident, ca toti sa fiti la fel imbracati si sa va considerati egali, fara sa mai faceti hartuiti pe cei nevoiasi sau care nu-si permit haine de firma, pe care doar snobii si le etaleaza la scoala.

Clasele de detentie sunt de foarte multi ani in scolile occidentale si daca acolo au dat rezultate foarte bune, cu siguranta vor fi utile si in Romania.

hai ca incepem saa schimbam si sa educam copii care au luat-o razna.
In sfarist ceva bun se intampla si in scoli!

| spumant3444 explică (pentru Violleta2022):

Nu mi s-a trimis primul raspuns.
Pe multi dintre copiii care "si au luat o in cap" si "sunt vulgari" nu o sa ii ajute schimbarea aceasta.Sunt licee pline de copii de bani gata care doar pot vb cu directorul.Nu este asta problema.
Elevii scolilor occidentale (cunosc cativa din mai multe tari personal) invata ce trebuie nu au toate porcariile bagate pe gat.Vor avea si salarii mai mari.Respecta programul pentru ca nu au TEME(in Romania te plictisesti facand 100 de ex inutile) si invata tot in scoala.Ma refer ca nu fac meditatii.
La noi profesorii nu fac nimic in clasa ca sa le vii la meditatie.Bani bani bani.Asta e diferenta intre cine o sa ia sau nu examenul/bacul.Meditatiile si banii.Plus spagii peste tot la toate univ.(nu toate locurile).Si voi imi spuneti mie ca daca imi arat putin genunchiul gata ma baga la detentie? Asta era problema. Felicitari.
Nu stiu daca aveti copii, ii puteti intreba ce impact are scoala asupra lor.Presiunea pe care o pune sc pe noi face ca 80% din copii sa intre in depresie si sa urasca scoala.Plus bullyingul si alte dracii de genu asta.Si noi rezolvam prin a baga uniforme? Oricum unul si altul vor veni cu adidasi la 1000 de euro dif, nu e asta problema. Problema este ca nu o sa se rezolve absolut nimic. Astia n au unde sa invete prin alte locuri/comune si le baga sala de detentie.M a socat aceasta schimbare si ca nu au ales sa rezolve problemele mai imp first …happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru spumant3444):

Habar nu ai ce vorbesti!
Eu traiesc in occident si mi-am crescut copii aici si pot face diferenta cu Romania.
Tu habar nu ai ce spui, fiindca esti inca micuta si nu esti inca capabil sa intelegi situatia acuala in care-i Romania si occidentul, care-s mai bune si care-s mai sanatoase.
Majoritatea sunteti ca oile fara creier, copiind ce vedeti la unii si altii si va dati cu fundul de pamant, urland acasa sa vi se cumpere numai lucuri de branduri, pe cand o uniforma scolara ar face diferenta, fiindca acolo toti ati imbraca acelasi lucru si ati incalta acelasi tip de incaltaminte, deci nu ar mai apar discrepante si nici cocoterie, sa va imbracti cu bluze peste buric, sexy ori chiar vulgare, ca mergeti la scoal doar sa invatati nu sa va etaliati corpul ca nu sunteti la discoteca sa agatati barbati.
Toata libertatea asta este prost iteleasa in tara, fiindca multi au parinti snobi care imprumuta bani sa-i cumpere copilului iphone si bmw ca sa nu arata "mai prost" decat copii vecinilor sau haine de firma de parca aasta este important in vaita, fiindca nu stiu sa-si educe copii.
Nu mai spun cat de socata sunt cu vocabularul si aroganta adolescentilor, de aceea o sala de detentie este necesara sa existe in fiecare scoala, ca macar la scoala sa va educam si sa va invatam sa fiti respectuosi cu profesorii si ceilalti colegi.
Asta este un lucru ultra necesar in scoli dar si alte reguli drastice vor urma, copiate de la occident evident, dar care ajuta sa corectam educatia copiilor rebeli si obraznici.

| spumant3444 explică (pentru Violleta2022):

Mi ar fi rusine cu o mama care gandeste asa! Imi pare rau sa v o zic.Imi place libertatea si nici nu deranjez pe nimeni la ora.Imi fac treaba.Dar imi place sa ma imbrac modern, am si unghii si gene, nu e mai important sa ma simt bine in pielea mea si sa am creierul mai relaxat decat sa stau sa ma gandesc la un rahat de uniforma..nu am cu cine ma intelege, adolescentii sunt cum sunt dintr un motiv, documentati va.Mersi de raspuns!(Am detule cursuri pe partea de intelegere a noii generatii din care fac parte).

| Violleta2022 a răspuns (pentru spumant3444):

In cazul asta cred ca esti rusinea parintilor tai, cu asa mentalitate.
la anisorii astia esti oglina parintilor care, care au esuat sa te educe si sa te formeze ca un tanar normal, cu bun simt, cu educatie, decenta si inteligenta.
Probabil ca tu vei debuta curand pe onlyfans sau cine stie ce videchat cu asemenea mentalitate si comportament.

| Fatamuntilor a răspuns:

S-a zis CLAR! Tinuta DECENTA! Nu mergi la scoala ca la. Desi si uniforma poate fi o solutie daca nu e platita de parinti.
sunt destui copii care isi iau buly pentru ca nu la scoala
la cu adidasi de firma de exemplu
Ai uitat sa spui ca elevii nu vor avea voie cu telefoane pe parcusul orelor

| LisaJulie a răspuns:

Sunt intr-un fel de acord cu tine, programa este depasita, dar uniformele sunt in multe tari occidentale ca Marea Britanie si in unele scoli din Australia, nu sunt o traditie comunista

| spumant3444 explică (pentru LisaJulie):

De acord, dar nu mi se pare acum o prioritate uniformele..mai bine ne imbracam mai "vulgar" si "scump" dar in cap avem ce trebuie! happy

| ZappyTV01 a răspuns:

Off-White la scoala!