| PinkY a întrebat:

"Binele, din punct de vedere moral, este tot ceea ce se potriveste cu firea omeneasca". Sunteti de acord cu aceasta afirmatie? Vreau argumente.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu, nu sunt de acord.
Aş fi de acord dacă afirmaţia ar defini ce înseamnă "moralitate" căci este un termen foarte relativ. Desigur atât "bine" cât şi "rău" sunt aşijderea termeni relativi.
O definiţie logică este cea care explică prin termeni sintetici. Această definiţie nu este logică pentru că explică o noţiune relativă printr-o altă noţiune relativă.
Mai mult decât atât, "firea omenească" nu este ca un tabel al lui Mendeleev. Firea omenească nu există. Există firea fiecărui individ în parte.
Prin urmare nu poţi defini ceva ca fiind bun doar pentru că se potriveşte cu firea unora.
De exemplu este bine să crezi în dumnezeu pentru că se potriveşte cu firea naivă a multora. Din punctul meu de vedere nu este bine să fii religios pentru că dăunează grav intelectului şi aduce pagube groaznice întru dezvoltarea inteligenţei. Religia la copii este aproape ca un cancer!

Sper să-ţi fi răspuns cât de cât happy

3 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Omul nu e bun din fire.Niciodata nu a fost. Dar daca o luam pe moralitate, CONSTIINTA este singurul punct comun ce ne deosebeste de animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sunt de acord, Caty

| taniusa a răspuns:

Da sunt de acord pentru ca nu exista nici o persoana care sa nu aiba ceva bun in el!