| GabrielaElenaXD a întrebat:

Bun...deci eu iubesc pistruii si as vrea sa am pe fata pistrui Cum as putea sa fac pistrui?

Răspuns Câştigător
| Lariiiiiiii a răspuns:

Hei!
Primăvară e anotimpul în care încep să apară mult doriţii pistrui. Mici pete circulare cafenii, pistruii nu sunt o afecţiune a pielii, însă sunt un semnal privind fragilitatea pielii în contact cu razele soarelui. Pistruii, specifici persoanelor cu piele deschisă la culoare, apar în zonele cele mai expuse soarelui, cum ar fi pomeții, nasul, pieptul, braţele şi spatele.

Culoarea pistruilor se estompează iarna, însă se accentuează vara, odată cu expunerea la soare. Nu există tratament definitiv pentru a-i îndepărta, ci doar diverse metode pentru a-i atenua.

Cauzele apariţiei pistruilor:

Moștenirea genetică;
Prezența unei cantități semnificative de melanină la nivelul pielii care provoacă o pigmentare accentuată;
Expunerea excesivă la radiații UVA și UVB fără aplicarea de creme cu factor de protecție solară;
Xeroderma pigmentosum, boală rară cauzată de incapacitatea de reparare a ADN-ului, astfel celulele cutanate devin sensibile la expunerea la soare.
Nu poti sa ii faci sa apara!
Pistruii apar la momente diferite la pubertate.
Depinde de persoana, sunt persoane care au si care nu au.
Fundita?
O zi frumoasa!

2 răspunsuri:
| Blackyuu a răspuns:

Sunt curioasa, de ce iti plac asa mult?
ps : eu am pistruii.

| GabrielaElenaXD explică (pentru Blackyuu):

Mie imi plac pistruii :3 Mi se par adorabili :3