| Face2face a întrebat:

Acum ceva timp am pus intrebarea asta:,, De ce intodeauna ne ascundem sentimentele? Ne este frica? Si de ce anume? Daca iubesti de ce trebuie sa ascunzi asta? Este o rusine prin a iubi pe cineva chiar daca acea persona poate iti sau nu iti impartaseste sentimentele? Nu stii niciodata cum iti surade norocul!,,. Si am primit cateva raspunsuri si de aceea mai am intrebari care se leaga cu aceasta intrebare (ce ciudat suna) deoarece voi ma-ti pus sa ma gandesc la alte intrebaribig grin
1.De ce daca iubim si recunoastem acest lucru unele persoane rad de noi? Pana la urma ele nu iubesc? Sunt din piatra, nu au sentimente?
2.De ce nu avem curaj sa marturisim ce ne impiedica? De ce ne este rusine?
3. De ce credem ca neaparat vom fi respinsi de aceea persoana? Chiar atat de putina incredere in noi avem?
4.De ce ne este frica de despartire? Pana la urma toate au un final, iar viata merge mai departe nu ne oprim in loc.
5. De ce atunci cand iubesti unele persoane sunt invidioase si te fac sa te simpti prost? Adica ele nu au inima, nu iubesc, nu se gandesc ca ar putea fi in locul nostru?
Ce de intrebari nu? De ce e dragostea atat de complicata? Era ma simplu daca era doar in joc unde castigai sau pierdai apoi uitai totul ca si cum nu sar fi intamplat nimic deoarece ar fi parut doar o joca, o joaca nevinovata. Pup

Răspuns Câştigător
| JustShadows a răspuns:

Buna!happy

1. Poate ca unii rad din invidie, din faptul ca ei nu au puterea sa o faca, adica sa recunoasca ceea ce simt poate din teama, sau diferite motive.Sigur ca avem sentimente cu totii, depinde cat de experimentati suntem in a sti sa le impartasim sa le traim, sa le marim, sa avem grija de ele!

2. Poate ca nu avem curajul sa marturisim iubirea din teama unei, respingeri, a unei neimpartasiri de sentimente, nu trebuie sa ne fie neaparat rusine, poate fi simpla teama de refuz.

3.Mai ce sa raspund la aceasta intrebare, eu am trecut asa partial prin treaba asta, si am marturisit pentru a ma elibera, si a incerca cel putin.Nu prea am incredere in mine ce-i drept, dar stiam raspunsul sau continuarea din faptul ca am cunoscut persoana pentru care am avut sentimentele respectivehappy

4.Pai in momentul in care ne implicam, daruim, ne oferim, impartasim trairi, ganduri, sentimente, cand negru intra in alb, cand raul devine bine, cand ploaia e mult mai libera decat alta data, atunci ne este teama sa pierdem persoana care a reusit sa faca din noi ceea ce noi insine nu reusim. Da toate au un final, dar cei care iubesc doresc sa nu ajunga la acele finaluri, caci sunt dureroase, dar se vindeca cu timpul, si eu am iubit, si am ajuns la final, dar am supravietuit!happy

5.Cum am mai spus, posibila invidie pentru faptul ca tie(fiecaruia dintre noi)iti poate merge bine, si lui/ei, nu.

Da... dar sunt intrebari firesti. Dragostea este ceva complex, ca un trandafir ce trebuie udat zilnic, alimentat, ingrijit, iubit, rasfatat, ca un crin ce te atinge si ramai "patat", ca o panza de paianjez foarte puternica, ale carei firisoare sunt atat de complexe si tentand de...descoperit.Asta este dragostea ceva mare, ceva ce ne-a dat viata, ce ne tine in picioare, si ce ne va oferi continuitate!happyAi grija de tine!happy

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca lasi sa apara sentimente clar devii slab din toate punctele de vedere. Ii permiti altcuiva sa te vada asa cum esti.Si asta nu e rau.Grav e ca pe nesimtite cel pe care il iubesti ajunge sa te schimbe si iti dai seama de asta mult prea tarziu.Lumea isi va baga mereu nasul unde nu ii fierbe oala, important e sa existe comunicare in cuplu.Bineinteles ca despartirea e inevitabila la un moment dat si cea mai mare prostie pe care o poti spune e ca nu poti trai fara o anumita persoanaoh go on

| cornel a răspuns:

Ce spui tu e putin exagerathappy

cand iubesti nu iti mai e teama de nimichappy

spui orice si arati ca iubestihappy

| NarcyNarcisa a răspuns:

Iubirea adevarata inseamna 2 ca unul.Cand iubesti cu adevarat nu te gandesti la ce spun ceilalti.

| bOse a răspuns:

Se numesc consecinte, draga Ella.

| 009 a răspuns:

Cand iubesti un iti mai pasa de nimeni si nimic...asta inseamna iubirea adevarata

| Rebe97 a răspuns:

Da ai dreptate e prea complicata. Dar asta e mai bine nu te indragosti decat sa fii parasit sau neacceptat?!

| Sile_6892 a răspuns:

1. Cei care rad de tinerii care iubesc sunt "invidiosi" deoarece isi aduc aminte ce fericiti erau la vremea tineretii lor dar ce repede au trecut anii si au ajuns la o vaesta in care frumusetea si fericirea au disparut din viata lor. Acest lucru se intampla doar persoanelor care nu au trait cu Dumnezeu in suflet deoarece El este Adevarul, Lumina, Viata.
2. Nu avem "curaj" si din cauza parintilor in special "mamele" care sunt f grijului ca fiica sa nu pateasca ca ea. Ne este "rusine" deoarece am fost crescutzi in frica de Dumnezeu iar unii suntem mai pudici. Ce frumos ii sta unei fete sa fie putin rusinoasa si sa se inroseasca cand vorbeste cu un baiat. Sunt sigur ca baiatul se va indragosti de ea.
3. Daca credem ca vom fi respinsi de o persoana vom fi respinsi deoarece ne prezentam in fata ei ca "invinsi" chiar de la inceput. Daca vom incepe cu "argumente" spunand ca dorim sa facem acel "lucru" chiar daca nu l-am mai facut pana acum, acea persoana va "observa" ca dorim sa facem ceva chiar daca nu stium si sunt sigur ca ne va ajuta.
4. Ne este frica de despartire deoarece iubim cu "trup si suflet" persoana care "s-a plictisit" de noi si doreste o noua schimbare, nestiind daca noua "schimbare" il va iubi la fel de mult ca prima persoana. Iar daca rste vorba de casatorie sa nu uitatzi ca la cununia religioasa preotul spune "ceea ce Dumnezeu a unit oamenii sa nu desparta". Oare cati mai ascultam de aceasta porunca? Viata merge inainte si odata se va sfarsi. Problema este daca "sufletele" noastre sunt curate si pregatite sa se prezinte in fata Lui Dumnezeu.
5. Simplu, sunt invidioase deoarece au trecut si ele prin acele clipe de fericire si nu doresc ca si altii sa se bucure de frumusetzea tineretii. Aceste "persoane" nu au dreptul sa se numeasca "oameni" pentru ca urasc dragostea si iubirea celor tineri. Daca ei au "suferit" din dragoste in tineretze ar dori ca toti tinerii sa pateasca la fel. Este f gresit deoarece incalca prima porunca data de Dumnezeu oamenilor; " Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau si pe "aproapele tau" ca pe tine insutzi".
6. DRAGOSTEA nu este complicata daca o lasam sa-si urmeze cursul ei si mai ales daca iubim cu "inima" nu cu "privitul si vorba". Nu poate fi ca o "loterie" unde castiga unul sin 10. 000 iar ceilalti se "gandesc" cand va sosi si "ziua lor castigatoare". Nu este o "joaca" deoarece Dumnezeu cand a scos pe stramosii nostri din Rai le-a dat urmatoarea porunca; "cresteti si inmultiti-va". Iar tinerii din ziua de azi asculta decat jumatate de porunca "crestetzi" deoarece le este greu sa mai creasca copii pe care ii "concep cu toata dragostea si fericirea lor" ci merg sa-i omoare prin chiuretaj. Mare pacat va fi pentru tinerele mame deoarece daca ne se spovedesc la preot ca sa primeasca un mic "Canon" pentru aceste crime, dupa ce vor pleca din aceasta viata vor merge drept in Iad. Nu doresc sa sperii pe nimeni ci doar sa readuc aminte ca viata nu este facuta doar pentru placeri trecatoare.