| bill a întrebat:

Buna!
Acum un an am cunoscut o fata cu care m-am inteles bine de la inceput, dar dupa un timp ea s-a mutat in alt oras si cateva luni am avut o relatie la distanta si vorbeam doar pe messenger.Acum cateva zile a zis ca nu crede ca inca ii place de mine ca nu m-a vazut de mult timp si a zis ca putem ramane prieteni.Acum ii place de alt baiat si nu suport asta pentru ca o iubesc foarte mult si dupa un an nu mie usor sa o uit, nici nu vreau.Peste un an ma voi duce acolo la scoala dar zice ca ii mult si nu poate astepta atat.Nu stiu ce sa fac, vreau sa fie din nou am mea.Va rog incercati sa imi dati cateva sfaturi si nu imi ziceti sa renunta la ea pentru ca nu pot.

3 răspunsuri:
| byenkutzyk a răspuns:

Chiar asta iti voi spune! Renunta! E distanta... O relatie la distanta nu tine! Si daca tine foarte rar asa ceva...winkingDaca te-ar iubi atat de mult...asa cum o iubesti si tu pe ea, de ce zice ca e mult sa te astepte un an? Din cauza ca nu te iubeste...Si chiar tu zici ca ti-a zis ca nu crede ca inca ii mai place de tine... Poate ca nu i-a placut niciodatawinkingDaca ii place alt baiat las-o scumpule! Nu merita iubirea ta! Nu stie ce pierdehappyPoate ca baiatul acela nu o s-o iubeasca asa cum o iubesti tu...Sau poate cine stie...Las-o sa faca ce vrea. Iar tu stai linistit ca nu o sa mori din asa ceva. Spui ca nu poti sa o uiti si nici nu vrei.Pai daca nu vrei atunci sufera dupa ea, dar nu merita, asa ca mai bine gandeste! Poti s-o faci! Putina ambitie si gata! Mai ales ca nu o sa o mai poti vedea asa ca o sa iti fie mult mai simplu...Stii vb aia:"Ochii nevazuti se uita"! Asteapta ca o sa gasesti o fata serioasa pe care o s-o iubesti si care o sa te iubeascatongue...Succes! Sa iubesti si sa fi iubithee heelove struck

| yanna_5323 a răspuns:

Buna bill... e greu sa iubesti pe cineva care e departe. uite partea buna e k poti sa uiti partea rea e ca cand o so revezi o so iubesti si mai mult... uite eu am o poveste putin diferita de a ta... uite eu nu stau in romannia stau in grecia si ma duc in tara o data sau de doua ori pe an... acum 4 ani am cunoscut pe cineva imi placea dar nu puteam sa simt nimic mai mult numi permiteam findca stiam k trebuie sa plec aveam remuscari k eu plec si mie era frica sa nu ma atasez de ell... el sa atasat foarte mult de mine... dar mie era frica asa ca eu am hotarat sa ne despartim... el asuferit chiar a plans si mi-a spus .cum poti fi asa dura? mi s-a rupt inima auzind asta dar nu se putea altfel... ei bine am plecat dar sufeream in aceiasi masura k el dar el nu stia asta...in urmatoarea vara iar ne-am intalnit dar nu vroiam sa-l fac sa sufere doar k nu mam putut aptine iar am stat un timp k el... dar eram osedata de plecarea mea si de faptul ca stiam k sunt in tara doar pentru o luna doua .si iar m-am despartit de el.l-am facut sa sufere si nu pot sa mi iert asta ...in urmatoarea vara m-am gandit mult inainte de face ceva mi-am facut visuri k poate o sa raman definiitiv in romania sami continui scoala .pentru el.asa c m-am intors k candul sa raman. ei boon m-am intors eu eram foarte entuziasmata k in sfarsit o sa fim impreuna l-am gasit am inceput din nou relatia foarte frumos desi mia marturisit ca nu avea de cand sa repete povestea si sa sufere din nou .totul parea sa fie bine dar... ceva s-a schimbat .vedeam in ochii lui .ura.ma privea k pe cineva care rade de el...nu am avut curaj sa-i spun de ce il paraseam in fiecare vara mie era rusine ...am tacut. dar el era totusi distant aveam dubii daca sa raman sau sa plec ...nu mai aveam pentru ce eram nefericita k el langa mine dar distant .rece tacut...ganditor cu fruntea incruntata...nu i-am spus ca vreau sa raman ...intr-una din urmatoarele zile mi-a zis .de ce trebuie sa pleci? am asteptat mult sa mi puna acesta intrebare. .si i-am raspuns... tu ma poti face sa raman privindul si asteptand sa-mi spuna ce vroiam sa aud.si inima parca imi iesia din piept. el ma privit foarte surprins dar nu a zis nimic... pur si simplu nimic... a ramas tot distant ...se apropia ziua cand trebuia sa plec de obicei si nu stiam ce sa fac sa-i spun k pentru el pot sa raman dar ma gandeam daca nu ar schimba nimic... poate ca l-am ranit prea mult ca sa ma poata privi cum o facea inainte./eu sunt de vina ca nu am ales sa raman acum 2 ani.desi sufeream si eu .l-am sunat numi iesiau cuvintelecand i-am zis ca plec... dar k ma intorc in 3 luni si i-am spus ma tot gandesc sa raman ...am crezut k se va bukura dar nu a fost asa .de fapt a zis... da? pentru mine tu? ramai? ma bukur,,, dar nu ma bukurat rasp.lui findca a sunat putin ironic si satisfacator... dupa doua zile trebuia sa plec .adoua zi trebuia sa ne intalnim sa ne luam ramas boon k a doua zi diminiata trebuia sa plec m-a sunat si mi-a spus...scuze nu pot sa vin am ceva de facut important k prietenul meu... dar o sa vin maine dimineata la aytokar cu o ora inainte sa mi iau ramas boon bine///? am spus bine... el/hai ca am putina treaba vorbim maine te pop...bip ...bip...bip.a inchis...am azis nu conteaza las k al vad maine///... a doua zi foarte bucuroasa k il vad,, ...asteptam dar autocarul trebuia sa plece in15 minute l-am sunat de mai multe ori dar nu a raspuns /////...mam urcat in autocar .dezamagita ...suparata furioasa .pe mine apoi pe el ...eram distrusa ...am pornnnit dupa 6 ore ma suna. .simi spune buna ce faci?
eu.ma intrebi ce fac? stii unde sunt? sunt in autocar plec? el///. da stiu ma ierti doar ca aseara am plecat din oras si nu am putut sa vin ...eu si nu ai putut sami spui te am asteptat? el///da da am zis sa nu te trezesc... eii pan la urma l-am iertat si a zis ca cand ajung sai trimit msg, ...cand am ajuns i-am trimis msg ca am ajuns. el mi-a trimis ca deja ii dor de mine. .si apoi mai pe seara i-am trimis ce face si cum ee... .si au trecut 6 saptamana si inca ast. rasp. dar nu arasp. si nici nu vreau sa il deranjez...+...asta ee l-am pierdut fiindca nu am facut alegerea tunci cand trebuia... dar o sa incerc sa uit. eu aici el acolo... o sa incerc sa l evit o sa las sa se incheie povestea...bill nu are rost. e prea tarzi continuati viata... ea a facut-o...multi pupici ionela...=yanna

| emi a răspuns:

Nu fi asa necajit.happyUn an este cam multisor pentru o relatie de un an...
Priveste lucrurile in alt mod daca peste un an inca o vei mai iubi, o vei cauta si vei reusi sa o recastigihappy
Insa, mult ma tem ca astfel de iubiri vei mai intalni.nu uita ca timpul vindeca orice rana(sau aproape)un salut rabdare.si nu in ultimul rand putin optimism, sunt convinsa ca vei intalni pe cineva care te va iubi cu o iubire intensa si durabila.