| Madu_5369 a întrebat:

ajutati`ma si pe minebatting eyelashes!
am u exercitiu care mi se pare destul de dificil eu nu prea inteleg faza cu gradul de comparatie:
1) Indentificati adjectivele fara grad de comparatie:complet, rece, superior, curios, matasos.
am mare nevoie de raspund! mersii:*
FUNDA:*+ votwinking!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand cauta intelesul fiecarui adjectiv. De exemplu "superior" nu poate avea grad de comparatie. E deja un superlativ, care inseamna cel mai cel dintre cei mai cei. La fel si "complet". Mai complet sau mai putin complet nu se poate spune. E deja ceva ce inseamna "perfect" sa zicem asa. Celelalte au grade de comparatie. Pozitiv: rece, Comparativ de egalitate: la fel de rece, de superioritate: mai rece, de inferioritate: mai putin rece, superlativ relativ de superioritate: cel mai rece, de inferioritate: cel mai putin rece, si absolut: foarte rece.

Observatii

Nu au grade de comparatie :
A. adjectivele care exprima insusiri ce nu pot fi comparate: gigantic, urias, colosal, complet, intreg, unic, principal, perfect, egal, vesnic.

adjectivele care in limba latina reprezinta forme ale comparativului sau superlativului: exterior, interior, minim, maxim, posterior, anterior, minor, major, superior, inferior, suprem etc.

2 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Adjectivele care sunt fara grad de comparatie sunt complet si superior. sau ca sa-ti dau niste exemple: mort, maxim, viu, principal, inferior ...si mai sunt si altele, ele sunt fara grad de comparatie deoarece nu poti sa spui: mai mort(comparativ de sup.), cel mai mort(superlativ-relativ de sup.), mai putin mort(comparativ de inf.).ori e mort ori nu mai e, nu?laughing. sau maxim, nu ai cum sa spui "mai maxim". :*

| Anca3131 a răspuns:

Superior este adj fara grad de comparatie