| anonim_4396 a întrebat:

ajutati-ma va rog mult, urgent am nevoie de raspuns, de ce Tiganiada este o expresie a iluminismului?

Răspuns Câştigător
| Suntdoareu2013 a răspuns:

Deviza este o expresie sau o propoziţie scurtă simbolică. Ea descrie motivaţiile sau intenţiile unui individ, unui grup social, ale unei organizaţii care a ales-o pentru a sugera un ideal, ca regulă de conduită sau pentru a aminti un trecut glorios.Ex: "Liberte, Egalite, Fraternite" (Franţa).În timpul unei alte revoluţii, cea de la 1848, generalului mason Giuseppe Garibaldi i-a fost reamintit de către şefii săi secreţi sensul acestei devize: „Libertatea înseamnă independenţă fără limite, sustragerea noastră faţă de orice autoritate, nerecunoaşterea niciunei voinţe, nici a unui Rege, nici a unui Papă, nici măcar a lui Dumnezeu. Independenţa totală faţă de cer şi faţă de pământ. Emancipare!
Sper ca te-am ajutat! Funda?