| anaMARIA a întrebat:

Buna all again big grin Mai am o rugaminte la voi :-s Acum cativa ani mama mergea la un preot, Marian, care deschidea cartea (pentru cei care nu au mai fost sau nu stiu la ce ma refer, mergeai la el, te punea sa dechizi cu mainile tale Cartea Sfanta si in functie de unde deschideai iti spunea anumite lucruri despre viata ta.si despre trecutul tau, si despre prezent, si despre viitor). Stiu ca mergea undeva pe la Eroilor, de la cimitirul Belu pe linia unui autobuz (nu isi mai aminteste ce autobuz, deoarece mergea cu masina nu cu transportul in comun) aprox 2 statii si dupa aceea se faceau mai multe stradute cu case la curte. Undeva pe acolo statea si acel preot.Mai mult nu isi aminteste, nu a mai luat nici legatura cu el si nu stie cum sa mai ajunga acolo sau macar daca acest parinte mai deschide cartea. Daca cumva stiti despre cine vorbesc poate imi spuneti si mie cum as putea sa dau de el, pentru ca era chiar foarte adevarat tot ce spunea. Sau daca stiti alt preot care face acest lucru, anuntati-ma si pe mine va rog big grin Si mai am o rugaminte. nu-mi dati raspunsuri de genul "du-te la vrajitoarea X " ca imi e frica de asa ceva big grin si nici nu ma complic cu astfel de oameni.Prefer sa stau acasa linistita.Va multumesc frumos :* O zi buna!

Răspuns Câştigător
| kiki a răspuns:

Asculta la mine. ia Biblia si citeste.acolo este tot ceea ce vrei sa afli despre Dumnezeu.acolo EL iti va spune de ce sa te pazesti ce sa faci si ce nu.Nu trebuie sa megi tu pe la deschis de carti. Dumnezeu uraste pe cei care fac acest lucru. Pot fi ei popi si para popi si sfintii sfintilor.este un mare pacat sa iti cauti viitorul, prezentul si trecutul.Fi inteleapta, increde-te in Dumnezeu, comunica zi de zi cu el, pazeste poruncile sale, cuvantul Sau.fi curata la inima si la fapta si ca cuvant si nu vei avea nevoie de nici un popa si de nimic. Dumnezeu ne cerceteaza inima, el poate sa impierteasca si sa despierteasca inimile oamenilor, sa ne tulbure oasele daca meritam si daca doar asa ne vom da seama ca EL exista. fereste te draga mea de proroci mincinosi, de lupi imbracati in haine de miel.lasa tu popii. tu esti singura care poate sa aiba un dialog deschis cu dumnezeu, sa-i spui suparaile tale, orice si EL te va asculta.invata sa te rogi, sa vorbesti.cheama-l pe Dumnezeu in viata ta zi de zi.roaga-l sa iti dea intelepciune si lumina, sa curete casa ta, inima ta, viata ta de tot ceea ce este urat si rau si El te va asculta.nu pleca la drum fara EL.cauta Cuvantul Sau.si vei gasi fericirea.Fi in fiecare zi blanda, buna, curata in inima ta, iarta zi de zi pe cel de langa tine orice ar fi facut, fi si tu desavarsita precum Dumnezeu este.nu lasa mania sa te doboare, nu lasa nimic rau in imima ta.doar asa vei cunoaste cu adevarat pe Dumnezeu si Lumnina Sa si vei vedea ca vei reusi sa fi fericita cum nici nu ai visat.primul pas porneste de la iertare.asa cum Domnul nostru ne iarta pe noi zi de zi. apoi sa fi mereu blanda, sa nu dai niciodata rau pe rau si sa ai mereu adevarul in tine. Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al adevarului.Al iubirii.nu ai tu nevoie de popi.nu are nevoie nimeni. avem nevoie doar sa mergem Duminica la biserica, cu inima catre Dumnezeu, sa stam sa auzim Cuvantul Sau si sa indeplinim poruncile Sale. Ia si citeste Biblia.Noul testament.matei este frumos, luca, ioan, tot...minunat.totul este nuamai bunatate si intelepciune.Biblia nu se citeste ca orice fel de carte.se citeste cu inima.altfel nu vei intelege nimic.Domnul sa iti dea intelepciune si lumina. Daca vrei sa mergi la parinte, du-te si spovedeste te, si stai in impartasire cu Dumnezeu.nimic altceva.nu este greu.lasa pravilele si viitorul.Lasa in grija lui Dumnezeu viata ta si sufletul tau. El stie mai bine.Viitorul si ziua de maine nu este a noastra.Este a LUI.si sa-i multumim pentru fiecare zi ce traim.

1 răspuns:
| Dunnamite a răspuns:

@kiki. de unde stii tu ca Dumnezeu uraste? cine ti-a zis tie asta? Dumnezeu nu ne impietreste inima, nici nu ne tulbura oasele!
"Dumnezeul nostru este un Dumnezeu al adevarului.Al iubirii." pai mai sus ne zici ca Dumnezeu uraste. nu mai inteleg!
uau! pun pariu ca dupa atata Dumnezeu in sus si-n jos, esti genu care dai dracu si blestemi.
am citi eu Biblia. multe razboaie, multe crime... si toate in numele Lui Dumnezeu.
logica... stai tu vb cu inima! o, da! auzi Dumnezeu uraste! pai si Satan ce face, iubeste?