| Ioana11111111 a întrebat:

Buna am 13 ani si sunt fata.Am observant ca am par la subrat si vreau sa stiu daca este normal.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei in momentul intrarii in asa numita perioada de pubertate care face legatura dintre copilarie si adolescenta apar o serie de schimbari absolut normale de natura fizica, psihologica si mentala. Printre aceste schimbari fizice se numara si aparitia parului la subrat precum si la "pasarica" modificare care se poate produce concomitent cu "inmugurirea" pieptului prin aparitia primelor ridicaturi care se vor transforma in anii urmatori in sani. Tot in acest moment aparitia parului poate reprezenta impreuna cu aparitia primelor scurgeri vaginale, primele semne ale menstruatiei ce urmeaza sa apara de obicei dupa acest episod al vietii inca de fetita. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| HarleyQuinn a răspuns:

Da, e normal. Se numeşte "pubertate".

| LonelyLoner92 a răspuns:

Da, este normal.

| Larissa04 a răspuns:

Foarte normallaughing