| enjdbhbchb a întrebat:

Buna.Am 13 ani si sunt in primul an de menstruatie. Ultima data am avut pe 1 iulie si acum mi-a venit iar, e normal? Imi curge foarte putin, tin sa mentionez ca si in iunie mi-a venit neregulat

Răspuns Câştigător
| newaccountbye a răspuns:

Hello! Salut! Este normal ca ciclul menstrual să fie neregulat în primii ani de la apariția menstruației. De obicei, este nevoie de câțiva ani pentru ca ciclul menstrual să se stabilizeze. Este posibil ca menstruația să fie mai abundentă sau mai puțin abundentă în funcție de luna și de alte factori, cum ar fi stresul sau schimbările hormonale.
Nu ai de ce sa îți faci griji!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parca aveai 12 ani? De-aia ai problemele astea, că nu te hotarasti asupra varstei.

| enjdbhbchb explică (pentru darrio2007):

Ultima mea intrebare a fost postata in mai, am facut 13 ani pe 12 iunie.

| darrio2007 a răspuns (pentru enjdbhbchb):

Pe 11 iulie. La inceput ciclul este cam neregulat.
https://www.tpu.ro/......-iulie-si/

| darrio2007 a răspuns:

Pardon. In aceeasi zi cu aceasta intrebare, nu pe 11 iulie.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i normal, asa se intampla in primul an cand debuteaza ciclul menstrual, la fetite.
Tu poti avea un ciclu de tip neregulat, care este un ciclu perfect nromal, doar ca vine cand vrea el, adica neregulat.
Avand un asemenea tip de ciclu, trebuie sa fii pregatita intotdeauna, fiindca nu stii cand vine si trebuie sa te portejezi.
Cand iti vei incepe viata sexuala, tine minte ca ai ciclu ergulat si nu poti afce niciodata sex fara prezervativ, fiindca este imposibil sa tii un calendar sau aplicatie electronica, acela fiind iunitile pentru acest tip de ciclu.
Ti-as recomanda sa discutii mai multe cu mama ta, fiindca pe ea o mostenesti si ce ti se intamplat tie acum, i s-a intamplat si ei.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! In primul an de menstruatie este posibil ca menstr. sa fie mai mult absenta. Este firesc, nu te panica. Recomand Normens, pentru reglarea ciclului menstrual. Este naturist, pe baza de plante. Din moment ce ti a venit menstruatia, cel mai indicat ar fi vizitele la medicul endocrinolog. Cel putin acum la început.