| symo_2617 a întrebat:

am 14 ani m-am gandit ca in vara lui 2010 sa devin reprezentat Avon sau oriflame ziceti-mi cei care se pricep cum e, la care firma se merita dic Oriflame sau Avon si ce cate mai multe informatii!

Răspuns Câştigător
| Ancutsa a răspuns:

Buna, symo :*!

Eu iti recomand sa fii reprezentant avon deoarece sunt si eu din mai 2009 si imi place foarte mult. primesti fel de fel de cadouri, premii. Acum depinde si de vanzarea pe care o faci.

Nimeni nu iti zice ce sa alegi :p asta e alegerea ta >big grin

9 răspunsuri:
| Ana a răspuns:

La avon cred ca e cel mai bine, pentru ca sunt mult mai cautate produsele d la avon si sunt si d calitate

| hamsterx a răspuns:

Pai :D eu sunt la oriflame de exemplu.nu pot sa te sfatuiesc la care sa te duci, este alegerea ta.eu iti zic care e faza la mine:
mai intai de toate trebuie sa ai 18 ani. daca tu nu ai, se va face un contract pe numele unui adult, de exemplu al mamei sau al tatalui tau. apoi. ce sa zic...depinde cat vinzi, daca vinzi peste 25 lei ron tu iei 23% din vanzari, daca vinzi peste 250 lei iei 30 % iar daca vinzi peste 500 de lei, tu vei lua 40% din vanzari. e super avantajos.trebuie doar sa stii cui sa-i dai :D banuiesc ca ai multe prietene, si parintii tai au colege/colegi...comenzile se fac usor, mai ales ca produsele sunt bune si de calitate.intra pe www.oriflame.ro si acolo la contact vezi gasi un nr de telefon la care sa suni dk vrei sa te inscrii.cam atat:* bafta, sper ca te-am ajutat si daca vei fi reprezentanta, indiferent de firma, iti urez succes la vanzari:*

| DianaLostInDreams a răspuns:

Mai bine la avon.Am fost si eu la Oriflame si pot sa spun ca am renuntat pentru ca m-am saturat sa nu vina produsele chiar daca dadeam comanda la timp.La Avon e ok si in plus sunt mai bune produsele.

| Oktavian a răspuns:

Eu cred ca Oriflame se vinde mai bine decit Avon caci am 2 surori.

| Dianna a răspuns:

Toate sunt de rahat.Eu sunt reprezentant avon de 4-5 ani si am avut parte de destule surprize neplacute din partea lor.Ba nu stiu de ce nu au fost facturate anumite produse la un pret, ba a fost o eroare, eroare platita tot cu banii mei, ba una ba alta, toti au erori de genul pentru care tot clientu` plateste.Au anumite oferte cu specificatii aparte si foarte inselatoare.Scriu pe catalog mare oferta sa iti intre in ochi si de fapt oferta aia e dependenta de o conditie si tot asa.
In schimb produsele sunt destul de bune unele.eu inca mai fac comenzi.in functie de ce am nevoielaughing.
Bafta si pup kiss

| warwara a răspuns:

Buna! eu sunt lider avon si am inceput prin a fi reprezentant, pe numele altcuiva, cam din clasa a 7 a big grin. imi place f mult ceea ce fac si imi ofera destul timp si pentru mine. In principiu discount-ul pentru produsele cosmetice este intre 15-30%, bijuteriile si produsele non-cosmetice(genti, portofele, etc) au discount fix de 15%. daca ai comenzi mari, iti poti scoate si ceva bani din comision. eu de obicei imi acoper din comision, de cele mai multe ori, produsele pentru mine. in rest e ok. daca mai ai alte nelamuriri, u can ask mehee hee. Succes in alegerea ta! :*

| ╰•●๋° rღxx°●๋•╮ a răspuns:

De putin timp sunt si eu reprezenranta oriflame. parerea mea e ca cel mai bine e la oriflame, in ceea ce priveste castigul tau. e destul de avantajos comparativ cu avon, unde din cate stiu eu se calculeaza altfel discount ul tau. adica pentru parfumuri sau bijuterii(nu mai stiu care) nu primesti nimic. de asemenea pentru produsele care sunt la oferat 1 cu 5 ron, 2 cu 7 ron (de exemplu) nu castigi nimic. e adevarat ca sunt mai multe produse la avon, o gama mai variata, asta din prisma unui cumparator. din prisma ta, ca reprezentant, cred ca cel mai bine e oriflame.winking
sper ca te-am ajutat cu ceva. pupici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu sunt reprezentat avon si iti recomand avon-ul deoarece are foarte multe oferte bune, liderii sunt foarte buni, amabili totul e ok, primesti cadouri multe...ai grija ce faci... te-am pupat:*:*

| nico1988 a răspuns:

Buna!
Sunt la Oriflame de peste 6 ani.Sunt lider. Dca te intereseaza intra pe nicol_oriflame@yahoo.com
Au discounturi ft bune si cadouri.Firma si-a schimbat managerul iar lucrurile merg ft bine acum. Te astept.