| madulici31 a întrebat:

am 14 ani parintii mei nu ma lasa sa am un prieten dar as vrea sa le spun ca am o relatie cu cineva.il iubesc foarte mult dar nu stiu cum sa le spun ca am prieten imi este frica va rog ajutati-ma m-am saturat sa ma tot intalnesc cu el pe ascuns pur si simplu il iubesc mult...

orice sfat e binevenit va rog

Răspuns Câştigător
| YourAngel a răspuns:

Buna! Da povestea fiecarei fete la inceput, cam asa incepe...Fi tu insati asta conteaza! Abordeaza-i pe ai tai, intr-un mod cat mai prietenos si cand sunt bine dispusi si vor sa comunice cu tine despre perioadele dificile ale adolescentei.Incepe prin a intreba cum a fost copilaria lor sau depinde cu cine vorbesti.mama/tata...si pune si intrebarea care te macina, sigur iti va da un raspuns pe masura.
Poveste-i/le despre prietenele/colegele tale care au un prieten si spune-le cum se inteleg, pune-i in fata avantajele pe care le au acele fete care au prieteni/iubiti.
Vrand ne vrand tu cresti si te maturizezi, asa ca ai nevoie de sfaturi si de o buna calauza in viata ta.Este important ca parinti sa ti spuna care sunt avantajele si dezavantajele unei relatii la varsta asta.

Ai grija de tine, nu fi timida, spune ce ai pe suflet, fi sincera si deschisa in fata alor tai, asa cum sunt ei, sunt ai tai!
Pretuieste-i!
Sa-mi spui continuarea big grin

Sper ca am fost de folos :* pupici

6 răspunsuri:
| Static a răspuns:

Pai in primul rand iubitul tau trebuie sa fie un tip ok, pe placul orcarui parinte, un baiat model sti? Daca ai parinti mai agresivi sau eu stiu, mai neintelegatori, incearca prin a le spune dinainte sa le faci cunostinta cu el. Chiar daca te vor certa sau te vor bate la cap, incearca sa le explici pe cat de frumos se poate, si sa ii convingi ca iubitul tau este un baiat foarte de treaba si cuminte. Dar asta daca chiar este asa, daca nu este, mai bine spune-i lui sa se cuminteasca, dar sigur nu te va asculta, si mai bine decat sa umbli cu din astia mai bine desparte-te de el. E cel mai bine, singura! Libera big grin. fundita?

| myha a răspuns:

Parintii tai nu sunt de acord probabil ca vor ca tu sa te concentrezi pe scoala, pentru ca mai apoi o sa ai tot timpul din lume de prieteni.
In primul rand notele tale ar trebui sa creasca.[ daca este cazul]
Spune-le.insa ai grija cum o spui. Nu te certa cu ei daca ei tot nu sunt de acord. Nu este in avantajul tau

Succes:*

| buterfly a răspuns:

Draga mea Madulici, crede-ma ca si eu am fost exact in situatia ta doar ca la mine a fost putin diferit tata nu accepta sa am prieten, ce-i drept eu aveam 15-16 ani dar in fine...Eu in schimb am o relatie foarte apropiata cu mama incerc sa vorbesc cat mai multe cu ea, incearca sa vorbesti si tu cu mama ta... nu-i spune chiar din prima ca ai prieten spune de colegele tale de exemplu ca au prieten si se inteleg foarte bine si ca parintii lor au incredere in ele si poate asa o castigi pe mama ta de partea ta(scuze expresia poate nu e una foarte bunabig grin). Si in final o sa vorbeasca ea cu tatal tau si poate or sa inteleaga amandoi intr-un final si o sa iti dea voie sa fi cu el

Inca ceva eu zic sa il aduci sa il cunoasca si ei...Si asa o sa capete mai multa incredere

Ai grija de uh! Succes!:*

Fundaa...big grinbig grin

| M3HappyKid a răspuns:

Si mie m`i se intamplacrying nu stiu ce sa facem pana la urma trebuie sa le spunem
o sa inteleaga nu putem sta asa pana la nesfarsitwinking
mai bine le zicem noi decat sa afle de la altcineva. atunci o sa fie taraboi:S

deci le zicemwinking
puup la uhsmugkiss

| Noonee a răspuns:

Mai asteapta sa treaca putin totusi 14 ani...happycand esti aproape sa faci 15 vei putea sa le zici ca ai si tu un prietentongue. Vorbeste cu mama ta si spune-i ce a mai facut el si astea, comunica la fel ca o prietena buna ca sa vada ca tu ai incredere in ea si asa capata si ea incredere in tine.

| LovelyG a răspuns:

Hmm...nu tiu daca sunt in masura sa iti dau eu iun sfat pentru ca sunt doar cu un anisor mai mare decat tine, am doar 15 ani... dar voi incerca sa te ajut happyIntradevar este mai avantajos daca parintii stiu de relatie pentru ca in acest mod nu vei fi nevoita sa ii eviti mereu si sa te ascunzi. Daca parintii tai nu sunt chiar asa de indulgenti in privinta baietilor, poti incepe prin a vorbi cu unul din ei(de pilda cel mai intelegator) de relatii sau de baieti.Cred ca dupa ar trebui sa stai de vorba cu amandoi in acelasi timp si sa le spui "vestea cea mare" si sa nu o faci separat pentru ca un parinte ii poate "inflori" situatia celuilalt parinte. Oricat s-ar enerva ei pe moment cred ca tu ar trebui sa ramai calma si sa le explici ca nu este nimic rau sa te iei de mana cu cineva ba chiar sa precizezi ca tu crezi ca este un gest chiar inocent.Acuma depinde de cum vrei tu sa "actionezi" pentru ca tu ii cunosti pe dansii mai bine si cred ca te astepti la reactia lor. Sper ca te-am ajutat :X pupici si sper sa fie bine big grin